SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

‘GELİN BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN!’

‘GELİN BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN!’
Bu haber 05 Kasım 2020 - 12:55 'de eklendi ve 104 views kez görüntülendi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek TBMM Genel Kurulu’na sevk edilen kanun taslağında yer alan, çalışma yaşamının esnekleşmesine, kuralsızlaştırılmasına ve güvencesizleştirilmesine neden olacak maddelerine karşı 81 ilde TÜRK-İŞ bölge ve il temsilciliklerinde basın açıklaması yaptı.

Emeğin Başkenti Zonguldak’ta Madenci Anıtı’nda yağmur altında düzenlenen TÜRK-İŞ’in basın açıklamasını Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu yaptı.

Basın açıklamasına TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticilerinin katıldığı açıklamaya, diğer işçi ve memur sendikaları konfederasyonlarına bağlı şubelerin başkan ve temsilcileri de destek verdi.

GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu şunları söyledi:

“KÖLELEŞTİRME PAKETİNE KARŞI SESİMİZİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YÜKSELTİYORUZ”

“Bizi hakça, adilce yönetsinler diye seçtiğimiz yöneticilerin hazırladığı torba yasadaki ülkemiz insanlarının çalışma hayatını kölelik düzenine dönüştürecek maddelerine itirazımızı gür bir sesle haykırmak için buradayız.

Torba yasa teklifinin ilgili maddelerinin geri çekilmesini istiyoruz.

On gün önce açıklamamızı sonlandırırken ne demiştik; Bu düzenlemeye karşı yanıtımız mücadele olacak demiştik!

Arkadaşlar, dediğimiz gibi mücadelemizi büyütüyoruz. Adına “istihdam paketi” dedikleri esnekleştirme, kuralsızlaştırma, güvencesizleştirme yani kısacası köleleştirme paketine karşı sesimizi bugün daha güçlü bir şekilde yükseltiyoruz. Çünkü bu köleleştirme paketine karşı sürdürdüğümüz mücadelede, artık yalnız olmadığımızı biliyoruz.

ESNEK ÇALIŞMAYA HAYIR!

İki gün önce HAK-İŞ ve DİSK’le ortak açıklama yaptık. “Esnek Çalışmaya Hayır” dedik. Yaptığımız ortak açıklamayla, Türkiye işçi sınıfının; temel hakları söz konusu olduğunda, nasıl bir arada ve dayanışma içinde bir araya geldiğini gösterdik.

YANLIŞTAN VAZGEÇİN!

Bu düzenlemeyi TBMM’ye getirenlere, getirilmesine sebep olanlara buradan tekrar sesleniyoruz; Gelin bu yanlıştan vazgeçin!

Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın!

Vazgeçin ki emekçiler adlarınızı duyduğunda, yüzlerinizi gördüğünde size saygı göstersin!

Vazgeçin ki, zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin!

Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin! Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı artırmak mı? O zaman gelin, enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın!

Gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz?  O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izine çıkarılmalarını engelleyin! Ücretsiz izine çıkarılan bir emekçinin ailesiyle beraber günlük 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin! Hayal edin ki, yaptığınız yanlışların farkına varın!

MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYİZ

Bizler derdimizi anlatmaktan usandık, onlar bizlere yeni dertler üretmekten usanmadılar!

Ama bizlerin mücadeleden vazgeçeceğini mi sanıyorlar? Eğer öyle sanıyorlarsa bizi henüz tanımıyorlar!

Bizler mücadeleden vazgeçmeyiz… Ama bugün, ama yarın, bunun hesabını sorarız.

Bu akşam ülke genelinde, mesai çıkışında alkışlarla bu paketi protesto ederek ilk mesajımızı veriyoruz!

Mesajımızın alınacağını ümit ediyoruz!

Bu köleleştirme paketi geri çekilmezse neler yapabileceğimizi herkese gösteririz!

Bu mücadele çocuklarımıza mutlu bir gelecek, insanca yaşayacağı iş şartlarını sağlamak içindir.

Yaşasın Mücadelemiz, Yaşasın Dayanışmamız, Yaşasın Türk-İş, Yaşasın Ekmek Barış, Özgürlük Mücadelemiz!”

Basın açıklaması sırasında “Emeğe uzanan eller kırılsın”, “Esnek çalışma istemiyoruz”, “Kölelik düzeni istemiyoruz”, “İşçi memur el ele genel greve”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER