SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

ZONGULDAK’IN GÜLÜ SOLDU

ZONGULDAK’IN GÜLÜ SOLDU
Bu haber 21 Nisan 2021 - 17:29 'de eklendi ve 152 views kez görüntülendi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü hakkın rahmetine kavuşan Mehmet Burhan Gül’den biraz bahsetmek istiyorum.

Gül, yaptıkları, söyledikleri ve icraatları ile adam gibi adamdı.

Gül, siyasete Adalet Partisi Gençlik Kollarında başlamıştı. Sonra Doğru Yol Partisi’nde siyasete devam etti.

DYP Zonguldak il Başkanlığı’nı kazandı. Birilerinin tavassutu ile atanmadı. Kimse de onu o koltuğa oturtmadı. Mehmet Burhan Gül birçok DYP milletvekilleri, güçlü siyasetçilere rağmen DYP il Başkanlığı’nı kazandı.

Kongre salonundaki konuşması hala kulaklarımda çınlıyor.

Salonu inletti, delegeler konuşma sonrası Mehmet Burhan Gül’ü ayakta alkışladılar ve o konuşması Mehmet Burhan Gül’ü il Başkanı yaptı. Kararsız delegeler Mehmet Burhan Gül’e güvendi ve oy verdiler.

Mehmet Burhan Gül’ün ilk icraatı o dönemin güçlü Anavatan Partisi iktidarı zamanında şu anki AK Parti il ve Merkez ilçe binasını vakıflardan DYP il ve Merkez ilçe binasını kiraladı, yer yerinden oynadı. “İktidar dururken muhalefet partisi Zonguldak’ın en güzel vakıflar binasını nasıl alır” dendi.

Mehmet Burhan Gül ikili ilişkilerle, yakın dostu olan o dönemin Vakıflar Genel müdürü Fadıl Ünver’den almıştı. Sonra DYP iktidar oldu Mehmet Burhan Gül Zonguldak için vatandaşlar için icraatlara başladı.

Ankara’da çok güçlüydü.

Her siyasetten, iş insanlarından çok çevresi vardı.

Tansu Çiller’in Başbakanlığı döneminde Mehmet Burhan Gül DYP’nin Türkiye’deki il başkanları arasında Tansu Çiller’in prensiydi.

Mehmet Burhan Gül Zonguldak’ta Doğru Yol Partisi’ni şaha kaldırdı.

TTK’ya en fazla işçi alımı onun döneminde oldu.

Bugün Milli Eğitim, Köy Hizmetleri, PTT’de çalışan çok insanın işinde, ekmeğinde onun emeği vardır.

Mehmet Burhan Gül bürokraside Ankara’daki Bakanlar, Genel Müdür, milletvekillerine önce rica eder, sonra yumruğunu masaya vurarak emrederdi.

Ben o dönemin birkaç bakanına makamlarında, “Sizler atanmış, ben seçilmiş bir il başkanayım. Benim dediklerimi yapmak mecburiyetindesiniz” deyip, bakanın masasına yumruğunu vuran bir yiğit adamdı.

Öyle bir siyasi parti başkanı ben görmedim, kimse de görmez.

Mehmet Burhan Gül, gençlik yıllarında Bursalı iş insanı Sönmez Holding’in Ankara Genel Müdürlüğünü senelerce yaptı.

Sonra Doğru Yol partisi iktidarı döneminde Devlet Bakanı Mehmet Batallı’nın Özel kalem Müdürlüğü’nü yapmış bir cevherdi.

Mehmet Burhan Gül’e, gerek bürokrasiden, gerekse vatandaşlardan kendisine yasal çerçeveler içerisinde ne istendi ise kimse Gül’ün kapısından boş dönmemiştir.

Birçok insana iş, aş birçok bürokrata da tayin ve terfiler konusunda yardımcı olmuştur.

Seçimlerde Adalet Partisi Gençlik kollarından gelmenin verdiği aşkla, seçim dönemlerinde Gençlik kolları ile afiş asmaya, ağaçlara, duvarlara çıkardı.

Emretmez, birlikte çalışmayı severdi.

Mehmet Burhan Gül’ün, basın ile arası çok iyiydi. Gazete sahipleri, çalışanlar Mehmet Burhan Gül’ün Ankara’dan gelmesini dört gözle beklerdi.

Vefatından sonra basının yüzde 100’ü Gül’ü tanıyan, tanımayanlar hakkında yazdıkları Gül’ün gerçekten ne kadar iyi, dostluğa değer veren adam gibi adam olduğunu, yazı ve yorumları ile anlatmışlar.

Şu ana kadar yapılan yorumlarda tek bir kötü yorum yapan olmadı.

Mehmet Burhan Gül’ün cenazesi Ankara Etimesgut’taki Yapracık Köyü mezarlığına defnedildi.

Cenazesinde birçok dostu oradaydı.

Eski Bakanlardan Hamdi Üçpınarlar,  eski İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, Saffet Arıkan Bedük, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı  Murat Zorluoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaş ve daha birçok eski ve yeni AK Parti milletvekilleri, eski valiler, iş insanları Gül’ün son yolculuğunda yanındaydılar.

 Cenazede bile herkes rahmetli Mehmet Burhan Gül’ün dostluğundan, adam gibi adamlığından bahsettiler.

Mehmet Burhan Gül, bu kötü hastalıkla tam 35 sene mücadele etti ve son 2 senedir sıkıntılar yaşadı.

Bir gün bile dert yanmadı. Hep şükretti.

Hayatta dostlarını, arkadaşlarını unutmadı. Ay geçmez birçok dostlarını, arkadaşlarını telefonla arardı. Son 2 ay kötü zamanlarında birçok dostlarını telefonla arayarak iyi olmadığını, yani helallik istemiş öleceğini artık biliyordu. Zonguldak’ın yarısını aramış.

Sonuç olarak amcaoğlum, kardeşim, dostum Mehmet Burhan Gül adam gibi adamdı.

Zonguldak’ın bir GÜL’ü soldu.

Allah rahmet etsin, mekânı cennet olsun.

Peygamber efendimize komşu olsun. Amin.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER