SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

‘ZONGULDAK’A ZARAR VERMEYİN!”

‘ZONGULDAK’A ZARAR VERMEYİN!”
Bu haber 31 Ağustos 2021 - 16:16 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’nin kongresinde yaptığı konuşmada, gazetecilik mesleği ve bazı gazetecilerin son günlerde karşılıklı yazışmalarına sitem etti.

“Basın demokrasinin olmazsa olmaz şartlarından birisidir, 4’üncü kuvvet olarak tanınır ve bu yönüyle saygı görür, değer görür” tanımı ile sözlerine başlayan Vali Tutulmaz,  bazı gazetecilerin birbirleri hakkındaki yazışmalarının Zonguldak’ın zarar gördüğünü söyledi.

Vali Mustafa Tutulmaz Zonguldak basını ile ilgili yaptığı konuşma şöyle:

TUTULMAZ: BASIN DEMOKRASİNİN 4’ÜNCÜ KUVVETİ İSE 4’ÜNCÜ KUVVETTE ŞANTAJ YOK

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ise şunları ifade etti: “Basın demokrasinin olmazsa olmaz şartlarından birisidir, 4’üncü kuvvet olarak tanınır ve bu yönüyle saygı görür, değer görür. Ancak bu saygı ve değerin kalıcı olabilmesi, devamlı olabilmesi ancak değerli basın mensuplarının bu mesleğin etik kurallarına uygun olarak hareket etmesiyle mümkündür. Bugün ilimizde maalesef basının her aşamasında eleştiri konusu olan bir yönü var. Eğer basın demokrasinin 4’üncü kuvveti ise o 4’üncü kuvvette şantaj yok. Başkasının yerine geçerek karar verme yok. Tabi bunu yazanlar için söylüyorum basının tamamı için söylemiyorum. Yanlış yapan kamu görevlisi vardır gereği yapılır, hukuk çerçevesinde çözülür. Kamu görevlisi yanlış yaptıysa bunun amirleri, atamada yetkili olan kişiler ya uyarısını yapar ya da eksikse görevden alır. Ama basın amirin yerine geçerek ‘şuna şunu yapın, buna bunu yapın’ dediği zaman görev gaspı olur. Birisi çıkıp ‘yarın şu haberi yapacaksın, şu kişiyi yazacaksınız’ derse kim karışır benim işime dersiniz. Basınımız özgür yazabildiği gibi kamu görevlileri de özgür hareket edebilmeli. Herkesin görevi var hiç kimse keyfi davranamaz.

“EN YAKINIMDAKİ ARKADAŞLARIM YANLIŞ YAPSIN ONLAR HAKKINDA GEREKLİ İŞLEMİ YAPARIM”

Son zamanlarda 1-2 kişi arasında yazışmalar var. Eğer güvenilir olsalardı, eğer bu arkadaşlarımız basın adına bu işi yapıyor olsalardı dün veya 1 hafta önce yazmaya başlamazlardı. Bir arkadaşımıza koruma verilmiş. Koruma verileli de 2 seneyi geçmiş. 2 senedir neredeydin? Eğer yanlışsa 2 senedir neredeydin? Belki o gün gündeme gelseydi o koruma verilmeyebilirdi. Eğer toplum yanlış olduğuna inansaydı o gün belki o geri alınabilirdi. Sen 2 buçuk yıl önce verilmiş olan bir şeyi bugün diyorsan ona ancak gülerler. Hadi oradan derler. Ayrıca; “sayın valinin bunu geri alması lazım” diye yazmakta ayrıca bir yanlış. Gazeteci demek araştırmacı demektir. Bir koruma nasıl verilir, bir koruma nasıl alınır konusunu gazeteci arkadaşlarımızın araştırması lazım. Sanki biz valilik olarak birilerini koruyoruz, birilerinin de karşısındayız. Biz doğrunun, hakikatın, iyiliğin, güzelliğin ve Zonguldak’ın çıkarının yanındayız. Kim bunun karşısındaysa bilin ki biz onun karşısındayız. Benim kimseden korkum yok. Çiğ yemedim karnım ağrımıyor. En yakınımdaki arkadaşlarım yanlış yapsın onlar hakkında gerekli işlemi yaparım, en uzağımdaki bir arkadaşımız doğru hareket etsin onun yanında olurum. Biz kamu olarak ne kimsenin yanındayız ne de karşısındayız.

“LÜTFEN ZONGULDAK’A ZARAR VERMEYİN”

Gazeteyi daha fazla okutmak veya internet sayfasını daha fazla tıklatmak için lütfen Zonguldak’a zarar vermeyin. Çarşıda hile yapan bir esnafa basın nasıl bakar, 5 liralık ürünü 8 liraya sattığında ne der? “Vatandaşa bu yapılır mı?” gibi şeyler der. Biraz empati yapacağız. Biz kamudan, esnaftan, siyasetçiden ne kadar dürüstlük istiyorsak basın olarak sizlerde aynı dürüstlüğü yapacaksınız. Bu yapmayan basın yeterince etkisi olan bir basın değildir. 10 gündür aynı şeyler yazılıyor ama ‘onlar yazıyorlar’ diye ben bir adım geriye atmadım.

“BİZ HİÇ KİMSENİN YANINDA DA OLMAYIZ, KARŞISINDA DA OLMAYIZ”

Bir diğer husus tefecilik. Sanki tefecilik buraya bir ay önce geldi. Bazı basın öyle bir havaya girdi. Bu güne kadar o yazıyı yazan veya tefeci şu diyen her kes Emniyete çağrılıyor, savcılık tarafından talimat veriliyor ve ifadesi alınıyor. Hepsi ifadelerinde; “diyorlar, duydum, öyle dedikleri için yazdım, öyle söyledikleri için söyledim” diyor. Kimden duydun? Yok! Kim söyledi? Yok! Böyle bir şey olmaz. Eğer sözünün arkasındaysan sonuna kadar duracaksın. Duramıyorsan susacaksın. Bu şudur; şimdi kafada bir şey var biriyle cenge giriyor ve bir tarafa devleti, polisi, jandarmayı, valiyi alacak gücü devşirecek hücum ederek öbürküne gidecek. Kusura bakmayın biz hiç kimsenin yanında da olmayız, karşısında da olmayız. İçinde olan arkadaşlarımız var ise tuttuğumuz gün kapının önüne koyarız. Kamuda yanlış yapan varsa bana yazın. Kimseye meydan bırakmayız. Hukuku ön planda tutan, hakkı, adaleti ön planda tutan bir anlayışla idare etmeye çalışıyoruz.

“BASIN KİŞİSEL ÇIKARLARINI TOPLUMUN ÇIKARLARININ ÜZERİNE ÇIKARMASIN”

Lütfen kendi kişisel çıkarlarımızı toplumun çıkarlarının üzerine çıkarmayalım. Bizler gelip geçiciyiz. Bu 1 yıl olsa da, 5 yıl olsa da, 10 yıl burada kalsam da gelip geçiciyiz ama sizler buralısınız. Buranın daha yaşanılır, daha cezbedici, daha çok yatırımcının geldiği, daha çok turistin geldiği, Zonguldak denince herkesin gözünün içinin parladığı şehir olabilmesinin birinci basamağı basından başlıyor. Bizlerin bunu devam ettirmemiz gerekiyor. Halkın bunu devam ettirmesi gerekiyor. Şuanda turizmle ilgili çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bunu sahiplenecek olan halktır. Turizm halkla olur. Turizm yerel destekle olur. Turizmde insanların gelenleri mutlu etmesi lazım. İyi vakitler geçirilecek ortamlar hazırlamamız lazım. Gelen insanlara güler yüz, tatlı dil göstermemiz lazım ki turizmde başarılı olalım. Önümüzdeki günler bu bölgenin turizmde parladığı bir süreç olacak.

“ONLAR SÖYLEDİKLERİMDEN SAKIN ALINMASINLAR”

Basınımızda görevini iyi yapanlara, Zonguldak için çabalayanlara, kişisel çıkar peşinde koşmadan basın için uğraşanlara, basın camiasında bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Onlar söylediklerimden sakın alınmasınlar. Ben alınacak kişilere söylüyorum. Bizim bu işi layıkıyla yapan, dört dörtlük yapan arkadaşlarımızda var. Belki çoğunlukta olan onlar ama azınlık öbürkülerin önüne geçiyor. Lütfen dışarıdaki ekonomik tartışmaları, dışardaki kişisel tartışmaların gölgesinde basın işi yapmayın. Siz onların üstünde olun. Onları yok sayıp işinizi yapın.” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER