SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

ALAN: ZONGULDAK’IMIZIN 19 MAHALLESİNE EŞİT HİZMET GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

ALAN: ZONGULDAK’IMIZIN 19 MAHALLESİNE EŞİT HİZMET GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ
Bu haber 11 Kasım 2021 - 16:34 'de eklendi ve 95 views kez görüntülendi.

Belediye Başkanı Ömer Selim Alan,  düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken, yapımı devam eden çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Zonguldak’ta yıkımı ve yapımı devam eden birçok proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Fevkani köprüsü, Merkez çarşısı, Lavuar alanı, asfalt çalışmaları gibi birçok konuda bilgi verdi.

“Ankara rutin ziyaretlerimize devam ediyoruz. Zonguldak’ımıza ve vatandaşlarımıza yapmayı planladığımız işlerin daha hızlı gelmesi için Ankara’nın, büyüklerimizin ve hükümetimizin desteğinin şart olduğunu biliyoruz. Fevkani köprüsü ile ilgili konuşmuştuk ama bunun yasal prosedürün olması gerekiyordu köprünün riskli yapı olduğuyla ilgili rapor Bakanlık tarafından Çevre İl Müdürlüğümüzün sistemine düştü bizlerde en kısa zamanda tebligatlarımızı yapacağız ve en geç 6 ay içinde köprünün yıkımını gerçekleştireceğiz. Merkez Çarşısının dayanıklılık raporunun riskli çıktığını ve yıkılması gerektiğini duyurmuştuk. Tebligatlar yapıldığı için süreç uzadı. Bizler biran evvel orada yıkımı gerçekleştirip yerine hem Zonguldak’ımız hem de orada ticaret yapan insanlarımız için Zonguldak’ımıza yakışır bir iş merkezimizin kazandırılmasını istiyoruz. Komisyon kararı çıktığı zaman tebligatların hepsinin yapılmasını beklemeye gerek kalmadan yıkımı gerçekleştirip bir an evvel yeni iş merkezinin projesini onaylayacağız.” diyen Belediye Başkanı Ömer Selim Alan diğer çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

“İLK TAKSİTLERİNİ DE BU AYIN SONUNA ÖDEYECEKLER”

“Göreve geldiğimizden beri bizler 3 defa kira, ecrimisil, vergi, su veya bu şekilde devlete borcu olan esnaf ve insanlarımızı davet ettik.” diyen Alan, “Peşine 2 defa hükümetimizin yapılandırmayla ilgili kanunları çıktı. 1 Kasım itibariyle de başvuruları sondu. Zonguldak’ta vatandaşlarımız buna duyarlılık gösterdiler. İlk taksitlerini de bu ayın sonuna ödeyecekler. İnşallah bu bozulmadan devam eder. Sekiz seneye yakındır mülkiye müfettişi ağırlamamıştık, denetim geçirmemiştik. Belediyemizin öz gelirlerini, kaynaklarını koruyup kollamak, gözetmek vergileri toplayıp bu dengeyi korumak bizim en başlıca görevimiz. Değerli hemşerilerimiz ve esnaflarımızda buna destek oldular. Uzun yıllardır bunu alışkanlık yapmış arkadaşlarımızda gelip yapılandırmasını yaptı. Şuana kadar tahliye edilecek pozisyon olmadı.”

“MAJÖR BÜYÜK İŞLERİ BİTİRDİK, İNŞALLAH ZONGULDAK’IMIZA YAKIŞIR BİR SAHİL PROJEMİZ OLACAK”

 Yapımı devam eden ve 11 Şubat 2021 tarihine kadar ek süre istenen sahil projesi ile ilgili de konuşan Alan, “Vatandaşımız kadar ben de bir an önce açılmasını istiyorum,  bekliyorum. Bizler de bir an önce orada oturup limana nazır çay, kahve keyfi yapmak istiyoruz ama tabi müteahhit firmanın mevcut bu pandemiden sebep bütün TOKİ müteahhitlerinin talep ettiği uzatma süresi hepsi onaylandı. Burada da yüklenici firmanın talebi de onaylandı. 11 Şubat 2022’ye kadar ek süre aldılar. Arkadaşlarla konuştuğumuz zaman dedik ki; ‘bunu bu kadar uzatmayalım.’ Ben isterim ki keşke bir ay sonra açsak ama tabi net bir şey söyleme şansım yok. Takip ediyoruz gerçekten çok az bir şey kaldı. Ufak tefek şeyler kaldı, majör büyük işleri bitirdik, inşallah Zonguldak’ımıza yakışır bir sahil projemiz olacak. Bununla beraber akabinde varagelle beraber Zonguldak’ımızın göz bebeği Fener’e bağlayacağımız, Fener’deki rekreasyon projemizin de kurul onaylarını aldık, bütçesini hazırladık inşallah önümüzdeki ay, ya da Ocak ayında ihalesini yapmayı planlıyoruz ki, bütünlüğü sağlayabilelim.”

“36 YIL SONRA DİLAVER MAHALLEMİZ ASFALTLA TANIŞTI”

Bu yıl 70 binin üzerinde asfalt döktüklerini kaydeden Alan, “Asfaltla ilgili şimdi biz Erdoğan Bektaş valimiz zamanında 2019 yılında Hollanda’ya ziyarete gittik. TSO heyeti ile Amsterdam’a gittik. Akşamleyin otele dönerken saat gece 11’de sıfır derecelere yakın asfalt dökülüyordu. Orada kimse konuşmaz bunları. Zonguldak’ta kimse ‘Allah razı olsun devletimiz asfalt döküyor, yollardan bizi bu sıkıntılardan kurtarıyor’ demiyor ne yazık ki takım tutar gibi böyle taraftar gibi bir zihniyet olduğu sürece de bu söylemler, bu tip algı üretmek için işler devam edecek. 36 yıl sonra Dilaver mahallemiz asfaltla tanıştı. Bizler gidip burada arkadaşlarımızla, vatandaşlarımızla sohbet ettik. Orada yaşı bana yakın, ya da benden 3-5 yaş büyük olan insanlar diyorlar ki, ‘9-10 yaşındayken asfalt dökülmüştü, öyle hatırlıyoruz’ Zeki Çakan’ın Belediye Başkanlığı döneminde en son dökülmüş asfalt ama tutup da oradan vatandaşımız bizi arayıp şunu sorabiliyor; bende onun takdirini kamuoyuna bırakıyorum. ‘Ya başkanım Allah razı olsun asfalt güzel bayağı da kalın ama şerbeti biraz az diyorlar’ diyor. Şimdi böyle sorular olduğu zaman tabiki bizim teknik arkadaşlarımızın moralleri bozuluyor. Çünkü biz asfalt kalitesini olsun, asfaltın nasıl yapılacağını teknik arkadaşlarımız takip ediyor. Bizim derdimiz vatandaşımızın yol derdini çözmek. Seçim öncesi en büyük sıkıntı buydu. Göreve geldiğimizde dedik ki, ‘inşallah bu derdi çözeceğiz’. 70 bin tondan fazla asfaltla tanıştırmışız Zonguldak’ı. Artık parkenin metrekaresini, ve döktüğümüz betonun metreküpünü sizler hayal edin. Hiç durmadık göreve geldiğimiz 30 aydan beri. Zonguldak’ımızın 19 mahallesine, 600’den fazla sokağına eşit, adil, adaletli şekilde hizmet getirmeye çalışıyoruz. Coğrafyamız kaderimiz diyoruz ama ne kadar zor bir coğrafyada olduğumuzu herkes iyi biliyor. Bunlar mazeret mi değil. Biz mazeret üretmek için talip olmadık bu koltuklara, hiçbir zaman da üretmedik. Pandemi var deyip, ‘bu sene asfalt dökmeyelim ya da işte şu projeyi durduralım’ demedik, demeyeceğiz ama şunu istiyorum ve diyorum daha önce de söyledim. Sırf siyasi görüş sebebiyle Ömer Selim Alan ya da Adalet ve Kalkınma Partisi’ni, partimizi eleştirmek için arkadaşlarımızın emeğine saygısızlık yapmayalım. Bakın bu havalarda bile arkadaşlarımız 7/24 temizlik işlerinden, fen işlerine, kanal, su işlerinden bütün birimlerimizdeki arkadaşlarımızın hepsi iyi niyetli bir şekilde çalışıyorlar. Biraz motive edelim arkadaşlarımızı. Ömer Selim Alan’ı şahsi olarak eleştirin ama şimdi ufacık bir şeyde; ‘ya bu belediye zaten bunu yapmıyor’ dediğiniz zaman inanın burada çalışan 950’yi aşkın insanımızın gardı düşüyor, bu çalışan insanlarımızın hepsi bizim yakınlarımız. Dışarıdan kimse çalışmıyor, buranın insanı çalışıyor. O yüzden biraz emeğe saygı istiyoruz.

“ÖYLE SİYASETEN KENDİMİZE YONTALIM, SİYASET DEVŞİRELİM. O DEVİRLER GEÇTİ”

Eleştiri yapmak dünyanın en kolay işi, boş boş herkes eleştirebilir ama bunun Zonguldak’ımıza faydası olsaydı Zonguldak’ımız zaten bugün bu halde olmazdı. Zonguldak’a gelen Bakanlarımız de diyor. Evet;  çevre ve şehircilik anlamında geri kalmış. Bu A partisi, B partisinin değil hepimizin kabahati. Siyaset yapan bizlerin kabahati. Belediye başkanlarımızın, milletvekillerimizin, teşkilatlarımızın, STK’larımızın, basınımızın, şehri yönetenlerin ortak kabahati. Demek ki, birlik beraberlik olup, orta yolu bulup, doğru bir harita çizip yola çıksaydık Zonguldak gibi Cumhuriyetin ilk vilayeti olan STK’ların güçlü olduğunu, hakkını arama noktasında sendikalaşmanın ana kenti emeğin başkenti, Karaelmas diyarı Zonguldak’ımızın bu halde olması zaten mümkün değildi. O yüzden herkes aynaya bakacak diyecek ki, yani ‘biz de katkı sağlarken, sağladığımız katkı Zonguldak’ımıza faydası olsun’. Öyle siyaseten kendimize yontalım, siyaset devşirelim. O devirler geçti vatandaşımızın da artık bunlara karnı tok.”

“VATANDAŞIN ARTIK BOŞ LAFA KARNI TOK ZONGULDAK’TA VATANDAŞIMIZ İCRAAT İSTİYOR”

“Az laf çok icraat yani gelip de bunları sürekli basının önüne koyup, sadece Zonguldak Belediyesi’nin web sayfasında vatandaşlarımızın görmesi, bilmesi için ya da akıllarında kalan bir proje varsa, eleştirisi varsa ya da bir talebi varsa oraya yazsın diye orada paylaşıyoruz. Yoksa biz her dakika paylaşım yaparız. Her gün bir sürü iş hallediyoruz. Etrafımızdaki ilçeleri görüyoruz iki tane parke döşüyor utanmasalar kurdele kesip açılış yapacaklar. Biz az laf çok icraat peşindeyiz. Çünkü vatandaşın artık boş lafa karnı tok Zonguldak’ta vatandaşımız icraat istiyor.”

“UFAK TEFEK RÖTUŞLAR YAPTIK, REVİZE ETTİK”

Lavuar alanı; herkesin benim de, sizlerin de en büyük beklentisi. Ufak tefek rötuşlar yaptık, revize ettik. Lavuar alanı başladı, etütleri yapılıyor en kısa sürede kazma vurulacak, seneye bu zamanlar inşallah çok farklı şeyler konuşuyor olacağız. Otoparkla ilgili ikinci etap değerlendireceğiz, otopark olmazsa olmazı oranın. Biz hassasiyetlerimizi Bakan beye bizzat ilettik.

“341 KONUTLUK İKİNCİ ETAP DOSYASI TAMAMLANDI”

Rat Mahallelerinde yapılan TOKİ konutlarının yanına 341 konutluk ikinci etap konutların da ihalesinin Ocak veya Şubat aylarında yapılacağını söyleyen Başkan Ömer Selim Alan, “Ben TOKİ ile ilgili bir müjde vereyim. Vatandaşımızın beklentisi olduğunu bildiğim için. Birinci etabı tamamladık, vatandaşın ikinci etapla ilgili talebi var. 341 konutluk ikinci etap dosyası ihale berimize havale edildi. İnşallah 2022’nin Ocak ya da Şubat ayında ihalesi gerçekleştirilecek. O bölgede beklentisi olan 341 konutu içerecek ikinci etap projesini arkadaşlarımız dosyayı tamamladılar,  ikinci etaba da başlamış oluyoruz. Orada metruk binalarla ilgili vatandaşlarımızın talepleri vardı, onları da hemen en hızlı şekilde ortadan kaldırdık. Vatandaşımız ne istiyorsa onu yapmaya devam ediyoruz. Ne yazık ki ilk etabın içerisindeki çevre düzenlemesi yapılmamış, onu da Sayın bakanımızdan rica ettik. Onun için de bir hazırlık yapıldı. Şu an vatandaşlarımızın oturduğu birinci etabın 776 konutu içeren birinci etap TOKİ’nin çevre düzenlemesini de yeni yıl için de hızlı bir şekilde peyzaj düzenlemesini yapacağız” dedi.  

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER