SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

112 YENİDOĞAN NAKİL EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

112 YENİDOĞAN NAKİL EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
Bu haber 25 Mayıs 2022 - 16:48 'de eklendi ve 135 views kez görüntülendi.

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Koordinatörlüğü’nde 112 Acil Sağlık Yenidoğan Nakil Eğitimi düzenlendi.

Zonguldak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü eğitim salonunda, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Kadın Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Atay ÖZTEN, Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevli Neonatoloji Uzmanı Dr. Alper AYKANAT, ilimiz NRP Eğitimcileri Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birim Sorumlusu Uzman Sevil ÇELİK, Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevli Hemşire Şengül BAYRAK, Anestezi Teknisyeni Kadri ÇELİK ve Hemşire Nihal KALINCI tarafından, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan 6 doktor, 25 paramedik ve 12 ATT olmak üzere 43 sağlık çalışanına, hastane dışında doğuma müdahale, yenidoğana yaklaşım, canlandırma ihtiyacını belirleme, olağan bakım, hipotermiden (düşük vücut ısısı) koruma, ambulansta transport kuvözlerde bebek nakli konularında eğitim verilmiştir.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Ömer İnan Güven düzenlenen eğitimle ilgili yapmış olduğu açıklamada. “

Ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan bebek ölümlerinin önlenmesine yönelik Bakanlığımızca çeşitli programlar yürütülmektedir. Yenidoğan ölümlerini azaltabilmek için, yüksek teknolojiye dayanan, uzman ağırlıklı yenidoğan bakımının yanı sıra temel yenidoğan bakım hizmetlerinin de geliştirilmesi gerekmektedir. Yenidoğan nakli; hasta yenidoğanın yoğun bakım imkânlarına sahip donanımlı bir ambulans ve eğitimli bir nakil ekibi ile üst seviye bir yenidoğan merkezine naklidir.

Yenidoğan bebeklerin nakli, yenidoğan döneminin en önemli konularındandır. Neonatal dönemde yoğun bakıma gereksinim olasılığı olan bebeklerin ileri seviye hastanelere anne karnında transfer edilmeleri en ideal yaklaşımdır. En iyi nakil küvözünün uterus olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak riskin önceden tahmin edilememesi, risk durumunun doğumda ortaya çıkması, doğum yapılan merkezin bebeğin risk durumuna uygun olmaması gibi nedenlerle yenidoğanın nakli kaçınılmaz olabilmektedir. Yenidoğanın naklinde stabilizasyonunun, canlandırmanın ve nakil sırasında verilen bakımın niteliği, yenidoğanın mortalite ve morbiditesini etkilemektedir. Başarılı bir nakilde amaç bebeğin nakil sırasında Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne (YYBÜ) benzer optimal şartlarda bakım almasının sağlanmasıdır. “ dedi.

Düzenlenen eğitim sonunda, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Bilal CİN, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ömer İnan GÜVEN, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Aydın ŞANLIOĞLU, Aile Hekimliği ve Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü Uzman Ümit ÇAVUŞ, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şube Müdürü Uzman Sevil ÇELİK ve eğitimcilerimiz tarafından eğime katılan personele katılım belgeleri verildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER