SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

LAVUAR ALANI PROJESİ BALON GİBİ PATLADI!

LAVUAR ALANI PROJESİ BALON GİBİ PATLADI!
Bu haber 27 Eylül 2022 - 17:06 'de eklendi ve 127 views kez görüntülendi.

HÜRDÜŞÜN’ün 7 Eylül 2022 tarihli sayısında manşetten yayınladığı haberde Lavuar Alanı Projesi’nde zeminden su çıktığı bu nedenle de inşaatın durduğu belirtilmişti.

Haberde, “Zonguldak, Sahil Gezi Yolu Projesi’nde yaşanan hayal kırıklığını tartışırken bu kez büyük reklamlarla başlanan Lavuar Alanı Projesi de durdu.

Zeminden su çıkması, projenin buna uygun olmaması ve maliyetlerin artması nedeniyle müteahhit firmanın inşaatı tasfiye edeceği iddia edildi.

Çünkü TOKİ projeyi hazırlarken zemin etüdünü yeterince yapmadı. Müteahhit 40 metre kazdı. Deniz seviyesinin altında ve dere yatağının bulunduğu yerde zeminden su çıkması şaşırtıcı değil.

İhale bedeliyle projenin tamamlanmasının mümkün olmadığı ortaya çıkınca müteahhit firmanın projenin inşaatından çekileceği iddia edildi.

Firmanın TOKİ ile görüşüp tasfiye edecekleri iddiası “Proje hayal mi oluyor?” sorusunu akla getirdi” denilmişti.

Haberde “Büyük bir umutla projesi hazırlanıp kamuoyunda Zonguldak insanının gezeceği, dinleneceği, sosyal ve kültürel aktivitelerde bulanacağı bir alan olarak lanse edilen Lavuar Alanı Projesi de başka bir bahara kaldı.

Alanın projesinin yapımı TOKİ tarafından müteahhit firmaya verilmiş, alanın etrafı çevrilmişti. Ancak çeşitli sorunlar nedeniyle sürekli değişen projede müteahhit bu proje tadilatları yüzünden işe devam edemedi.

Son olarak iki ay önce projeler onaylanmış, kültür ve maden müzesi yapılmaya karar verilmiş, müteahhit firma tarafından imalatlara başlanmıştı.

Terminal yolu ile Soğuksu’yu birbirine bağlayan bağlantı yolu da bu kapsamda kapatıldı, bazı saatlerde trafiğin felç olmasına yol açıldı” ifadeleri kamuoyuyla paylaşılmıştı.

BAKANLIK, HÜRDÜŞÜN’ÜN HABERİNİ DOĞRULADI

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın projedeki gecikmelerin nedenine ve projenin mevcutta hangi aşamada olduğuna ilişkin Meclise sunmuş olduğunu soru önergesini yanıtlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, projenin dehliz yapısı imalatı aşamasında, zeminden gelen yoğun su ve zemin sıvılaşması nedeniyle projedeki imalatların durdurulduğunu açıkladı.

BAKANLIĞIN AÇIKLAMASIYLA HÜRDÜŞÜN’ÜN EYLÜL AYI BAŞINDA KAMUOYUNA DUYURDUĞU HABERİN İÇERİĞİ RESMİ OLARAK DOĞRULANMIŞ OLDU.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın, projedeki gecikmelerin nedenine ve projenin mevcutta hangi aşamada olduğuna ilişkin Meclise sunmuş olduğunu soru önergesini yanıtlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, projenin dehliz yapısı imalatı aşamasında, zeminden gelen yoğun su ve zemin sıvılaşması nedeniyle projedeki imalatların durdurulduğunu açıkladı. Bakan Murat Kurum imzasını taşıyan yanıtta, maliyet hesaplamaları yapılarak sorunun çözülmeye çalışıldığı bilgisi aktarılırken, projenin güncel iş bitim tarihi de yüklenicinin süre uzatımı hakkı saklı kalmak koşuluyla 06.07.2023 olarak belirtildi. Söz konusu yanıtlarda, 69.504.000,00 TL bedel ile ihalesi yapılan proje için yüklenici firmaya 10.08.2022 tarihi itibari ile 13.505.294,07 TL hakediş bedeli ödendiği bilgisine yer verilirken, “Projenin fiyat farkı ödemesi aylık bazdaki enflasyon oranıyla ve yüklenicinin hakediş oranıyla yapılan hesaplamalar sonucu yapıldığı için projenin toplam fiyat farkı ödemesi proje bitiminde belirlenecektir.” denildi. Önergesine verilen yanıtları değerlendiren CHP’li Yavuzyılmaz ise şunları söyledi:

 ‘BU YANIT, PROJENİN SUYUNUN ÇIKTIĞININ RESMİ İSPATIDIR’

“06.05.2021 tarihinde, 69.504.000 bedel ile İhale edilen ancak aradan geçen yaklaşık 1,5 yılın ardından proje bölgesine tabela asmaktan öteye geçilemeyen Lavuar Alanı Projesiyle ilgili olarak Meclise sunmuş olduğumuz son soru önergemiz geçtiğimiz günlerde yanıtlandı. Söz konusu yanıta göre, projenin zeminden gelen yoğun su ve zemin sıvılaşması nedeniyle durdurulduğu, dahası çözüm yollarının da şu ana kadar bulunamadığı açıklandı. Bu yanıt, Lavuar Alanı Projesinin, basiretsizlik ve plansızlık nedeniyle suyunun çıktığının resmi ispatıdır.

‘BÜYÜTÜLÜP, UZATILAN TABELASI DIŞINDA PROJEDE BİR DEĞİŞİM GÖREMİYORUZ’

18.05.2022 tarihinde tamamlanacağı taahhüt edilen projenin açıklanan bitiş tarihten bu yana 4 ayı aşkın süre geçmiştir. İşin neden geciktiğiyle ilgili olarak daha öncesinde vermiş olduğumuz soru önergelerimize ‘koronavirüs pandemisi’ gerekçe gösterilirken, her geçen gün yeni bir sorunlar, ardından ise yeni bir mazeretler sunulmaktadır. Zonguldak’ın birçok yerinde gördüğümüz benzer projelerdeki gibi Lavuar Alanı Projesi de, öngörüsüzlükler ve plansızlıklar yüzünden ne yazık ki ‘bir mazeret projesine’ dönüşme yolundadır. Bugün projenin bölgesine bakıldığında, projenin büyüyüp, uzatılan tabelası ve gün be gün ortaya çıkan maliyet artışları dışında bir değişim, proje bölgesinden somut bir ilerlemeyi ne yazık ki göremiyoruz. Lavuar Alanından bağımsız ve aslında doğrudan bir ilişkisi olmayan Uzun Mehmet Camii yanı park bahçe düzenlemesi gibi çalışmalar projeye eklenerek projede yol katedilmiş imajı verilmek istendiğini anlıyoruz.

Diğer yandan tüm bu gelişmelerle ilgili olarak da yetkilerce Zonguldak kamuoyuna kapsamlı bir bilgi verilmeyerek sessiz kalınıyor. Buradan bir kez daha projenin akıbetiyle ilgili olarak Zonguldak halkına kapsamlı bilgi verilmesi çağrısında bulunuyorum. Konusunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER