SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

MUHTARLARDAN GMİS’E TAM DESTEK

MUHTARLARDAN GMİS’E TAM DESTEK
Bu haber 03 Temmuz 2024 - 16:08 'de eklendi ve 263 views kez görüntülendi.

Genel Maden İşçileri Sendikası’nın (GMİS), aralarında TTK’nın da bulunduğu 19 KİT ile ilgili yürüttüğü çalışmaya karşı başlattığı mücadele için destek turları devam ediyor.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ile Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Çaycuma Muhtarlar Derneği’ni ziyaret ederek Başkan Süleyman Baysal ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Çaycuma muhtarlarıyla bir araya geldi.

Yeşil ve Yalçın, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın aralarında Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun da (TTK) bulunduğu 19 Kamu İktisadi Teşebbüsü’nün (KİT) yönetim şeklini kökten değiştiren taslağı hakkında bilgi verdi, görüş alışverişinde bulundu.

BAYSAL: MÜCADELEYE TAM DESTEK VERECEĞİZ

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ile Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, KİT Yönetim Reformu adıyla yapılan çalışmanın yasalaşması halinde 19 KİT’i özelleştirmenin ve kapatmanın mümkün hale geleceğini, 176 yıllık üretim kültürüne sahip ülkemizin en stratejik kurumlarından biri olan TTK’nın da parça parça özelleştirilmesinin ya da kapatılmasının önünün açılacağını ifade ettiler. Genel Başkan Yeşil, TTK’nın yalnızca Zonguldak-Bartın-Karabük bölgesinin değil aynı zamanda Türkiye’nin de en önemli kurumlarından biri olduğunu, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırlamakta olduğu tasarından vazgeçilmesi için mücadele başlattıklarını, muhtarların bu mücadelenin en önemli paydaşlarından biri olduğunu belirterek destek istedi.

Çaycuma Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Baysal, TTK’nın ve GMİS’in kendileri için çok önemli kurumlar olduğunu, kendilerinin de gelişmelerden endişe duyduklarını belirterek mücadeleye tam destek vereceklerini söyledi.

ÇARIKÇI: TÜM DESTEĞİMİZ SİZİNLE

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ile Genel Mali Sekreter Yalçın Yiğit, Devrekli Muhtarlar Derneği’ni ziyaret ederek Dernek Başkanı Fatih Çarıkçı, Dernek Yönetim Kurulu üyeleri ve muhtarlarla bir araya geldi.

Ziyarette Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın KİTlerle ilgili yaptığı çalışma ve TTK açısından sonuçlarını anlatan GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Devrek muhtarlarını mücadelelerinde yanlarında görmek istediklerini söyledi.

Devrekli Muhtarlar Derneği Başkanı Çarıkçı, GMİS’in başlattığı mücadelenin bölge ve ülkemiz için çok önemli olduğunu belirterek, “Tüm desteğimiz sizinle” dedi.

NAS: TTK, ZONGULDAK’IN ONURUDUR

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ile Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, KİT reformu taslağı ile ilgili destek ziyaretleri kapsamında Zonguldak Muhtarlar Derneği’ni ziyaret etti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın KİT Reformu adı altında gündeme getirdiği taslak çalışmasıyla ilgili ziyaretlerini sürdüren GMİS, Zonguldak Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas ve muhtarları ziyaret etti. Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu ile Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, KİT reformu taslağı adı altında TTK’nın karşı karşıya kalacağı sorunları anlattı. Mutlu, bu reformun ileriye dönük çok tehlikeler arz etmekte olduğunu söyledi. Geçmişte bunun örneklerini yaşadıklarını ifade eden Mutlu, “Özelleşme ve kapatmanın önünü açacak bir reform olarak bunu görmekteyiz. TTK, sadece kar ve zarar marjıyla yani şirket marjıyla bakılması çok doğru değildir. TTK’nın ülkemiz için stratejik bir durumu var. Sadece Zonguldak’ta üretilen taşkömürü Türkiye’de hiçbir yerde olmadığını ve uzun yıllar halen daha demir çelik sanayisi başta olmak üzere sanayinin bel kemiği olacağını görüyoruz. Bu üretimin devlet eliyle devam etmesi gerektiğini, özelleştirmenin ve kapatmanın önünü açacak her türlü çalışmaya karşı olduğumuzu beyan ediyoruz. Kamuoyuyla, milletvekillerimizle, siyasi partilerle, sivil toplum örgütleriyle bu konuda ki görüşlerimizi ifade ettik. Zonguldak olarak bu tür her türlü yasaya karşı mücadelemiz devam edecek. Halkımızı temsil eden muhtarlarımızın desteğine ihtiyacımız var. TTK için Zonguldak ve bölgemiz için sizlerin de desteğiyle mücadelemizi sürdüreceğiz. Temenni etmiyoruz ki sahaya inmemiz gerekmesin. Şayet inmemiz gerekiyorsa da hep beraber omuz omuza şanlı tarihimizde olduğu gibi bugünde yarında Zonguldak’ımızın TTK’nın menfaatlerini beraber savunma adına buradayız” dedi.

Zonguldak Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas da TTK’dan emekli olduğunu ve sendikal mücadelede yer aldığını söyledi. Mücadelenin her zaman içinde olduğunu ifade eden Nas, “Bu mücadelede sendikanın her zaman yanındayım. Sendikada temsilcilik ve baş temsilcilik yaptım. TTK Zonguldak’ın onuru ve şerefidir. Hiçbir zaman yalnız değilsiniz” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER