SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

YENİ ADLİ YIL TÖRENLE BAŞLADI

YENİ ADLİ YIL TÖRENLE BAŞLADI
Bu haber 03 Eylül 2018 - 16:46 'de eklendi ve 76 views kez görüntülendi.

Zonguldak Baro Başkanlığı tarafından Yeni Adli Yılın açılışı dolayasıyla Valilik binası önünde tören düzenledi.

Törene; Baro Başkanı Özer Eroğlu’nun yanı sıra çok sayıda Baro’ya kayıtlı avukatlar ve yargı personelleri katıldı.

Atatürk Anıtı’na Çelenk sunulup, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Baro Başkanı Av. Özer Eroğlu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Yargıdaki sorunların çözüme kavuşmadığını dile getiren Eroğlu, yargıdaki kadrolaşmaya dikkat çekti.

“Yeni bir adli yıla başlıyoruz” diyen Baro Başkanı Özer Eroğlu şu ifadelere yer verdi.

“MUTLAK SURETTE BU NİTELİKLERE ULAŞILMALIDIR”

“Geçen yılki başlangıç gibi çözülen hiçbir şeyin olmadığı hatta şartların giderek daha da ağırlaştığı. Malumunuz bu açılış ve günler sorunların ve çözümlerinin ortaya konulduğu günlerdir. Avukatlık K.76.md. sinde Avukatlara  “Hak ve özgürlüklerin insan hakları ve hukukun üstünlüğünün korunup geliştirilmesi görevi vermiştir oldum olası iktidarların uzak durduğu savunma mesleği, geçtiğimiz günlerde dünden daha da fazla uzaklaştırılmıştır. Kaldı ki bizim konuşmamızdan her koşulda milli menfaatimiz olacak, Devletimiz, halkımız karlı çıkacaktır. Uğraş alanımız hak ve adalettir. Yine büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yargıç, savcı baro odalarımızda asılı panolardaki şu sözü de bunun en güzel ifadesidir. İstiklal, istikbal, hürriyet ve her şey adalet içindir. Hukukun üstünlüğünün sağlanmasında savunulmasında kimseye yasal olarak verilmeyen görev bize verilmiştir. Yıllardır kadrolaşmanın olduğunu, liyakatin terk edildiğini söylüyoruz. Sonuç ne oldu Yargıda güven %20 lerde teşkilatın 1/3 fetöden ihraç edildi,  4000 civarında yargıç tutuklandı, hala mevcudun % 70 kripto fetöcü olduğu şüphesi mevcut. Bu bağlamda Yargı camiasının savunma dışındaki unsurları olan hakim ve savcılarla ilgili de bazı tespitler yapmak isterim. Tabii ki her camiada olduğu gibi savcı ve yargıçlar arasında da çok değerlilerin olduğunu ifade etmek isterim. Ne var ki günümüzde yargıçların büyük çoğunluğu yeni atanmıştır. Bu çok önemli görev sadece kanun bilerek icra olunamaz. Halkınızı tanımazın geçmiş ve geleceğe dair yorumlar yapıp öngörüde bulunacak derecede altyapınız olması gerekir. Yargıç tarifi hiçbir yasada yoktur, Mecellede tarif olunmuştur. Hakim için Alim, fehim, hakim, sakin olmalıdır der. Mutlak surette bu niteliklere ulaşılmalıdır. Eflatun’un kardeşi İskenderin sarayında filozoftur. Bir gün filozoflar konuşurken durumunun çok güzel olduğunu söyleyince Eflatun derki öyle kralın karnı acıkınca yemek yiyen, uykusu gelince uyuyandan filozof olmaz der. Bu kavramların var olduğu seviye liyakatle sağlanabilir kadrolaşmayla değil. İşte fetö olayı.

Örneğin yine Geçmişte kadrolaşmaya karşı çıktığımız gibi diğer karşı çıktımız konulara da, yaşananlara da bir göz atalım, biz söyledik biz direndik sıkı yönetim, yüce divan devlet güvenlik mahkemeleri gibi mahkemelerle gibi olağanüstü mahkemelerle devamlı savaştık bedel ödedik, işkenceye karşı çıktık ne oldu zaman içinde anlaşıldı ve mahkemeler kaldırıldı, işkence son buldu. Yine  Geçtiğimiz günlerde papaz Bronson vesilesiyle ABD’nin emperyal kabul edilemez küstahlığı Uygulanan ekonomik ambargo nedeniyle ortaya çıkan sorunlar doğal olarak bizimde sorunlarda önceliğimiz olmuştur.. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Özgürlük benim karakterimdir ve yine hattı müdafa yoktur sathı müdafa vardır sözlerinde anlam bulduğu gibi bizimde öncelikli sorunumuz olmuştur devletimizin aldığı tüm tedbirlerin TBB ninde açıkladığı gibi bizde arkasındayız, destekliyoruz.

“KULAK VERİLSİN, BİZİM DİLE GETİRDİĞİMİZ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDEN DEVLETİMİZ, TÜRK MİLLETİ KARLI ÇIKACAKTIR”

Şu tespitleri yapmamızın dikkate alınması gerektiğini de ifade etmek isterim. Biz avukatlar bu görevlerin ifasında hükümetlere rahatsızlık veriyor olabiliriz. İktidarlar, hükümetler avukatlara hep uzak durabilirler. Yargının güvenilirliği hukukun üstünlüğünün olmazsa olmazıdır. Hukukun üstünlüğü güven demektir, sermaye akışı istihdam artışı demektir. Öyleyse öncelikle sessiz kalmamıza yönelik girişimlerden vazgeçilmelidir. Çoğunluğun ideolojisi ve siyaset eliyle susturulamayacağımız bilinmelidir. Zira Savunmanın gücü yargının güvenilirliğini belirler. Siyaset her gün yargıyı savunmayı konuşurken bizim siyaseti   yasal görevimiz içinde olan bu konuları konuşmamamız kabul edilemez.. Mevlana diyor ki aynı dili konuşanlar değil aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır. Biz ne diyoruz hukuk devletinden ödün verilmesin, vazgeçilmesin demokrasi bütün argümanları ile işlesin diyor, hukuka, savunmaya saldırı ve otoriterleşme var demokrasiden uzaklaşıyoruz diyoruz.. Biz ısrarla kanunulik-masumiyet ilkeleri ihlal olunmaktadır diyoruz.   Kulak verilsin, bizim dile getirdiğimiz sorunların çözümünden devletimiz, Türk milleti karlı çıkacaktır. Söylediklerimizin hangisi doğru değildir

-Hukuk fakültesi mezunu olmayan yargıç ataması ne anlama gelmektedir.

-avukat kimlik belgesi hala kabul görmemektedir.

– zorunlu müdafilikte ücret yetersiz görev angaryadır.

– sorumsuzca ticari amaçlı hukuk fakültesi açılması hukuk fakültelerinin eğitim kalitesi çok düşük,  yüz yirmi olan fakülte sayısı çok fazladır.

– Avukatlık sınavı mutlaka getirilmelidir avukatlık sınavı olmuyorsa devlet hukuk sınavı konulmalıdır. Noterlerin gördüğü işlerin bir kısmının avukatlarca görülmesi sağlanarak avukat bulundurma mecburiyeti olan anonim şirketlerin takibinin yapılarak ve müeyyidesi artırılarak alınacak diğer önlemlerle avukatların meslek alanlarının genişletilmesi gerekirken CMK-adli yardım, uzlaşma, arabuluculukla Meslek alanları daraltılmaktadır.

“AVUKATLIK SAVUNMA AKADEMİSİ KURULMALIDIR”

Devletten yardım almayan, hiçbir külfeti olmayan savunma, avukatlık işi kuran, işi bulan vergiyi ödeyendir bu gerçek dikkate alınmalıdır. Vergi oranı ve KDV çok yüksektir, emekli maaşları çok düşüktür. Yargı reformu yapılmalı, avukatlık savunma akademisi kurulmalıdır. YSK da avukatla temsil sağlanmalıdır. Adliye otoparklarında ücretsiz yer temin edilmelidir. Havana Şartları 16.maddesi hükümetlere avukatların serbest dolaşım hakkının önündeki engelleri kaldırma görevini vermiştir. Yeşil pasaport tartışma ve talep konusu dahi yapılmamalıdır. Yine Anayasanın 138 ve 160.md.leri arasında düzenlenen yargının değer unsurlarının önem ve görev tarifi yapılırken savunmadan bir kelime olsun bahsolunmamaktadır. Bu nasıl bir kurucu unsur kabulüdür.

Günümüzde her türlü hukuksuzluğa OHAL uygulamalarına, KHK’larla ilgili yargı denetimi konusunda, her şeye rağmen değerlendirmeler ve en güçlü itiraz TBB, Barolar ve avukatlardan gelmekte olup, gelmeye devam edecektir.. Bu yargıç ve savcılar insan hakları, hukukun üstünlüğü konusunda yoksa farklımı düşünüyor. Veya ifademi edemiyor. yargının konuşamayan memur kısmısınız bizse konuşan kısmı %20 lerde olan size güveni güvensizliği kim anlatacak olgu oluşmuş. Toplum barışının vazgeçilmez öğelerinden biri bilindiği gibi adil yargılanma hakkıdır. Bu da yargının siyasi otoriteye bağlı olmaması ve otoriteye cevap verebilecek kadar bağımsız ve tehditlere göğüs gerebilen avukatlığın dışlamamasıyla ortaya çıkar. Maalesef dışlama ve terbiye edilmiş avukatlık modeli yaratmaya çalışma bir gerçektir. Adeta savunma savunulacak hale getirilmiştir. Bu durumun aynı zamanda hakimlik ve savcılık sıfatlarının da içini boşaltacağı bilinmelidir. Bu konularda sorumsuz davranan, hakim savcı kapılarını avukatlara kapatan,  avukatların hakları konusunda cesaretli ve aktif duruş sergilemeyen hakim ve savcıların rolünün bulunduğu da bir gerçektir” şeklinde konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER