SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

AKILLI KENTLER TARTIŞILACAK

AKILLI KENTLER TARTIŞILACAK
Bu haber 25 Ekim 2018 - 15:41 'de eklendi ve 74 views kez görüntülendi.

Çaycuma’da, “Akıllı Kentler ve belediyelerde çağdaş teknolojilerin kullanımı” adlı bir panel yapılacak. 27 Ekim Cumartesi günü, SEKA Sosyal Tesislerinde yapılacak olan panelde,  İTÜ’den Prof. Dr. Rahmi Nuran Çelik ve Dr. Öğretim Üyesi Caner Güney konuşacak

Çaycuma Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Rahmi Nuran Çelik ve Dr. Öğretim Üyesi Caner Güney’in konuşmacı olarak katılacağı “Akıllı Kentler” adlı bir panel düzenledi. 27 Ekim Cumartesi günü, Saat 14.00’de SEKA Sosyal Tesislerinde yapılacak olan panelde belediyelerde çağdaş teknolojilerin kullanımı tartışılacak.  Kendisi de bir Çaycumalı olan Prof. Dr. Erol Köktürk’ün yöneteceği panelde mekânsal planlamadan güvenliğe, enerjinin verimli kullanımından egzoz dumanı, gürültü ve yarattığı park sorunlarıyla kentlerde yaşamı çekilmez hale gelen trafikle mücadeleye kadar her alanda teknolojik ve çevre dostu çözümlerin neler olacağı konuşulacak. Bu doğrultuda kentsel planlama ilkelerinin neler olabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunulacak.

ÇAYCUMA’DAKİ ŞEHİRCİLİK ÇALIŞMALARIMIZA YENİ BİR BOYUT KATACAK

Panelle ilgili değerlendirmelerde bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Çaycuma’da yaptığımız kentsel uygulamalarla kentin başta altyapı, trafik, hava kirliliği, erişim gibi konvansiyonel diyebileceğimiz sorunları büyük ölçüde çözdük. Şimdi artık daha başka şeyleri konuşma zamanı lazım. Yaptığımız 18 uygulaması ile mevcuda iki Çaycuma daha ekleyecek büyüklükte imar alanları yarattık. Burada yeni planladığımız ve 50 binin üzerinde insanın yerleşebileceği alanlarda yeşil alanlardan otoparklara, sosyal donatıdan yol genişliklerine kadar her şeyi çağdaş şehirciliğin tüm gereklerini düşünerek plana işledik. Şimdi de ulaşımdan enerji kullanımına, trafikten erişime kadar her alanda çağdaş teknolojilerin nasıl kullanılacağını, bu doğrultuda ne gibi adımlar atılacağını konuşacağız. Bu panel Çaycuma’daki şehircilik çalışmalarımıza yeni bir boyut katacak” dedi.

BİZLERİ BÜYÜK BİR EKOLOJİK KRİZ BEKLİYOR

Akıllı kenti, insanlara ve doğaya zarar veren bozuk kentleşme, gürültü, çevre kirliliği, trafik gibi faktörlerden kurtulmak amacıyla yapılan teknolojik ve çevre dostu projelerin olduğunu söyleyen Kantarcı açıklamasını, “Tüm dünya insanlığın elindeki kaynakların tükenme noktasında olduğunu konuşuyor. Hızlı kentleşmenin getirdiği sorunları aşmak için yollar arıyor. Bunlara çözüm bulunmadığı takdirde bizleri büyük bir ekolojik kriz bekliyor. Akıllı kent kavramı insanlığın tüm bunlara çözüm bulmak geliştirdiği bir sistem. Kamu birimlerinin, özel sektörün ve vatandaşların geniş kapsamlı bir ortaklık içerisinde olması üzerine kurgulanmış.  Akıllı kent; akıllı yönetim, akıllı insanlar, akıllı yaşam, akıllı ulaşım, akıllı ekonomi ve akıllı çevre gibi çeşitli alt başlıklarda değerlendiriliyor. İTÜ’den gelen değerli hocalarımız Prof. Dr. Rahmi Nuran Çelik ve Dr. Öğretim Üyesi Caner Güney bize bu konuda açınımlar sunacak. Biz de bir ufuk turu yapacağız. Sevgili arkadaşın Prof. Dr. Erol Köktürk’ün yöneteceği paneli başta yerel yönetimlerde çalışan, bu konuda kafa yoranlar olmak üzere tüm Zonguldaklıları davet ediyorum” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER