SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

TÜRKİYE KAMU-SEN EK ZAMDA ISRARLI

TÜRKİYE KAMU-SEN EK ZAMDA ISRARLI
Bu haber 20 Kasım 2018 - 18:11 'de eklendi ve 60 views kez görüntülendi.

Türkiye Kamu-Sen il Başkanı ve Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %4,93 oranında arttığını, çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %4,51 oranında yükselmiş ve 2.428,98 Lira olarak hesaplandığını söyledi.

Kamu çalışanlarının merakla beklediği ek zam taleplerini yineleyen Bacıoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“OCAK AYINDAN BU TARAFA 4 KİŞİLİK AİLENİN AYLIK ZORUNLU HARCAMALARI 1.027,56 TL ZAMLANDI”

“Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2018 Ekim ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklanmıştır.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ekim 2018 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.121,08 TL olarak hesaplanmıştır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.496,35 Lira olarak belirlenmiştir.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %4,93 oranında arttığını göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %4,51 oranında yükselmiş ve 2.428,98 Lira olarak hesaplanmıştır. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2018 yılı Ekim ayında 2.367,89 Lira olarak tahmin edilmiştir.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ekim 2018 verilerine göre günlük 49,33 TL olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.479,99 TL olmuştur.

Ekim 2018 itibarı ile ortalama 3.419,32 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %43,28’ini oluşturmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 887,9 TL olarak belirlenen kira gideri ise Ekim 2018 ortalama maaşının %25,97’sine denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %69,25’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %30,75’i kalmıştır.

Ocak ayından bu tarafa 4 kişilik ailenin aylık zorunlu harcamaları 1.027,56 TL zamlandı. Buna karşılık ortalama memur maaşına bütün enflasyon farklarıyla birlikte 441,65 TL artı. Dolaysıyla memur maaşı bu yıl net 585,91 TL eridi. Bu erimenin enflasyon farkıyla telafi edilmesinin imkanı yok.

2018 yılının sonuna doğru yaklaşırken, memur ve emeklilerimizin kayıplarının hat safhaya ulaştığı görülmektedir. Yaşanan ekonomik gelişmeler karşısında kamu çalışanları ve emeklilerimizi bir nebze olsun rahatlatmak amacıyla ek zam yapılması zaruri hale gelmiştir.

Rakamlara bakıldığında dar ve sabit gelirlilerin yaşadıkları zorluklar net bir şekilde görülmektedir. Döviz kurunda geri çekilmeler olsa da harcama kalemlerinde yapılan zamlar, dar ve sabit gelirlilere miras kalmıştır. Buçuk zamma imza atanlar ortalarda yokken, kamu çalışanlarının hak ve menfaatleri için mücadele eden Türkiye Kamu-Sen ek zam için ısrarını bıkmadan ve yılmadan devam ettirecektir. Bütçe görüşmelerinin yapıldığı bu dönemde ek zam konusu derhal hayata geçirilmeli, hem kamu çalışanları hem de piyasalar bir nebze olsun rahat nefes almalıdır” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER