SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

MADENCİ GREV HAZIRLIKLARINA BAŞLIYOR

MADENCİ GREV HAZIRLIKLARINA BAŞLIYOR
Bu haber 25 Temmuz 2019 - 18:34 'de eklendi ve 92 views kez görüntülendi.

Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) yönetimi, hükümet ile Türk-İş arasında sürdürülen ve TTK ile MTA işyerlerinde çalışan işçileri kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri öncesinde son uyarılarını yaparak, hükümetin madencinin sesine kulak vermesini istedi.

GMİS Salonu’nda düzenlenen basın açıklamasına;  GMİS genel merkez yöneticileri,  STK temsilcileri ile madenciler katıldı.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, sözleşme sürecinin uzaması ile birlikte maden işçileri ve 200 bin kamu işçisinin huzursuz olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi.

“HÜKÜMETİN SESİMİZE KULAK VERMESİNİ, ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ DİKKATE ALMASINI İSTİYORUZ”

“Genel Maden İşçileri Sendikası 73 yıllık mücadele tarihinde Zonguldak bölgemizin, Emeğin Başkentinin sesi olmakla kalmamış, başta TÜRK-İŞ olmak üzere ülkemizdeki sendikal mücadelede ve demokrasi mücadelesinde, saygın bir yer edinmiştir. Sadece ülkemizde değil, dünyada sözü ve duruşuyla yakından izlenen bir sendika olan Genel Maden İşçileri Sendikası’nda yönetici olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bugüne kadar sendikamızda görev yapan tüm yöneticilerimizi, sendikamızın bel kemiği olan maden işçilerimizi, MTA işçilerimizi ve mücadelemize katkı veren tüm dostlarımızı sevgi, saygı ve şükranla anıyoruz.

Bugüne kadar maden işçileri olarak tek yürek, tek ses olup, bölge halkımızın tüm kesimlerinden aldığımız destek ile bütün zorlukları aşıp işimize, aşımıza ve geleceğimize sahip çıktık.

Ülkemiz ekonomisine ve milletimizin refahına katkı verdik. Bazen uyarılarımız dikkate alındı, bazen sesimizi yükselterek dikkat çektik, bazen eylemler yaparak ülkemizi yönetenleri uyardık.

Bugün burada yine hep birlikte uyarı görevimizi yapmak için toplandık. Hükümetin sesimize kulak vermesini, çözüm önerilerimizi dikkate almasını istiyoruz. Biz, ülkemizin ekonomik ve siyasi sorunlarla boğuştuğu böyle bir ortamda iş barışının da bozulmasını istemiyoruz.

Biz, her zaman olduğu gibi üretimden yanayız ve üretim ekonomisini savunuyoruz. Zonguldak ve TTK açısından bakıldığında şartların çok uygun olduğunu biliyoruz. Ancak 2019 yılbaşından bu yana, yani yaklaşık 7 aydır Türkiye Taşkömürü Kurumu ve                 Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü’nde toplu iş sözleşmelerimizin bitirilememiş olması çalışanları, ailelerimizi ve toplumu huzursuz etmektedir. Ramazan bayramı geçmiş, Kurban Bayramı yaklaşmış ama sözleşmeler hala bitmemiştir. Bayramları bayram tadında yaşamak her şeyden önce işçilerimizin, emekçilerimizin hakkıdır.

“MADENCİ KARDEŞLERİMİZ BAŞTA OLMAK ÜZERE YAKLAŞIK 200 BİN KAMU İŞÇİSİ HUZURSUZDUR”

Mahalli Seçimlerin yapılması ve İstanbul seçiminin yenilenmesi ile bu süreç daha da uzadı. Ancak Hükümetin aylardır merakla beklediğimiz teklifi insanların sabrını taşırma noktasına getirdi. Şu an, madenci kardeşlerimiz başta olmak üzere yaklaşık 200 bin kamu işçisi huzursuzdur. Biz, kamuda örgütlü TÜRK-İŞ’e bağlı 17 sendika olarak yaklaşık 152 bin işçiyi temsil ediyoruz. TÜRK-İŞ bünyesinde oluşturduğumuz Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu olarak teklifimizi hükümete sunduk. Teklimizin son derece haklı ve meşru taleplerden oluşmaktadır. Ülkemizdeki enflasyon gerçeğini ve işyerlerindeki özel konumları dikkate alarak hazırladığımız teklifimiz, düşük tutulduğu iddiasıyla bazı kesimler tarafından ciddi eleştiriler almıştır.

Ancak hükümetin karşı teklifinin elle tutulur hiçbir yanı yoktur. Biz, kamuda en düşük ücretin 3.500 TL’ye yükseltilmesini, tüm çalışanlara seyyanen 300 TL zam, ilk altı ay için yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylar için enflasyon + yüzde 3 refah payı talep ettik. Hükümet ise teklifinde;3500 TL altında brüt ücret alanlara seyyanen 60 TL brüt ve birinci altı ay yüzde 5, ikinci altı ay ise yüzde 4 zam önerdi. TÜRK- İŞ Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu adına bir açıklama yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, bu teklifin tartışılır olmadığını ve yeni bir teklif beklediğimizi açıkladı. Biz de Genel Maden İşçileri Sendikası olarak bu teklifin kabul edilemez olduğunu söyledik. Bu düşüncelerimizi ilgililere aktardık. Ankara’da Türk-İş Yönetim Kurulu, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Zonguldak Milletvekilleri ve Türk-İş’e bağlı diğer sendikalarla görüşmeler yaptık.

“25 AĞUSTOS’A KADAR ANLAŞMA SAĞLANAMAZ İSE TTK’DA VE MTA’DA GREVE BAŞLAYACAĞIZ”

19 Temmuz 2019 tarihinde sendikamız, Genişletilmiş Bakanlar Kurulunu toplayarak gelişmeleri değerlendirdik. Ekonomik krizin faturasını maden işçilerine ve emekçilere ödetmek isteyen dayatmalarla, bu sözleşmelerin masada bitirilemeyeceği izlenimini edinen Başkanlar Kurulumuz, grev hazırlıklarına başlama kararı aldı. TTK ve MTA’da 60 günlük grev sürecimiz başladı. 25 Ağustos’a kadar anlaşma sağlanamaz ise TTK’da ve MTA’da greve başlayacağız. Ancak, grev kararını en az 6 iş günü önce karşı tarafa bildirmek zorundayız. Bayram tatili ve idari tatil olasılığını da dikkate aldığımızda en uygun tarih olarak 6 Ağustos 2019 tarihi görünüyor. Gönül ister ki hiç bunlara gerek kalmasın ve toplu iş sözleşmelerimiz en kısa zamanda imzalansın.

Başkanlar Kurulu kararlarımız doğrultusunda 23 Temmuz 2019 Salı günü, TTK ve MTA’da tüm işyerlerimizde arkadaşlarımızla bilgilendirme toplantısı yaptık ve bu süreci anlattık. Bugün burada madenci kardeşlerimiz ve emekçi dostlarımız ile birlikte kamuoyuna basın açıklaması yapıyoruz. İlerleyen günlerde tüm Başkanlar Kurulu üyelerimizle topluca işyerlerimizi ziyaret edecek gelişmeler hakkında işçi arkadaşlarımıza bilgi vereceğiz. Baştan beri ifade ettiğimiz gibi her zaman iletişim içinde olacak ve kararları madenci kardeşlerimizle birlikte alacağız. Buradan bir kez daha tekrar ediyorum; kamu Çerçeve Anlaşması’nın hala imzalanmamış olması çalışma yaşamını huzursuz etmektedir. Hükümetin en kısa zamanda yeni ücret teklifini vermesini bekliyoruz. Önceki teklifi tartışmaya değer bulmadığımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Ekonomik krizi biz çıkartmadık, biz işimizi yapıyor, borçlarımızı ödüyoruz. Biz üretmek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz. Biz, yer altında doğaya karşı savaşarak rızkımızı kazanıyor, ülkemize ve milletimize katkı veriyoruz. Bizi açlığa ve yoksulluğa mahkum etmek isteyenler ve bizi greve mecbur bırakanlar, ülkemizin ve milletimizin geleceği ile oynamış olurlar.

Hükümete sesleniyoruz; bizi enflasyona ezdirmeyin diyoruz. TTK’da yer üstünde ve MTA’da düşük ücretle çalışan arkadaşlarımızın ücretlerinin yükseltilmesini ve eşit işe eşit ücret uygulanmasını istiyoruz. Yer altında ücret grupları arasında düzenlenme yapalım diyoruz. Bunlar karşılanamayacak talepler değildir. 73 yıllık mücadele tarihimizde olduğu gibi her şart altında birlik ve beraberliğimizi sürdürecek, üyelerimizden mevcut kazanımlarından en küçük bir taviz vermeyecek ve bugün içinde bulunduğumuz koşullarda haklı ve meşru taleplerimiz için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER