SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

“VERGİDE ADALET SAĞLANSIN”

“VERGİDE ADALET SAĞLANSIN”
Bu haber 06 Kasım 2019 - 19:42 'de eklendi ve 114 views kez görüntülendi.

TÜRK-İŞ Konfederasyonu; Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda emekçiler aleyhine düzenlemeler yapılarak kabul edilen Yeni Vergi Tasarısı TBMM Genel Kurulu’na geldiğinde, emekçileri koruyan düzenlemeler yapılması için “VERGİDE ADALET SAĞLANSIN” imza kampanyası başlattı.

Zonguldak’ta da 6 Kasım 2019 tarihinde Zonguldak Valiliği yanında bulunan Şehitler Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı ve imza kampanyası başlatıldı.

TÜRK-İŞ’in bildirisini Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil okurken, GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hüseyin Kolçak, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, TÜRK-İŞ Zonguldak İl Temsilcisi Muhammet Ardıç yanında bulundu.

Basın açıklamasına TÜRK-İŞ’e bağlı Sendikaların, işçi ve memur sendikalarının, şube başkan ve yöneticileri, meslek örgütlerinin, sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri ile madenciler katıldı.

Basın açıklamasına katılanlar, “Vergide adalet istiyoruz”, “Yaşasın emek dayanışması” sloganlarını attı.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil’in okuduğu basın açıklaması şöyle; “Bugün, emekçiler üzerindeki acımasız vergi yükünü protesto etmek,

adaletsiz vergi politikalarının emekçilerin lehine yeniden düzenlenmesini ve sosyal hukuk devleti ilkelerine göre belirlenmesini Talep etmek için buradayız.

ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE AĞIR VERGİ YÜKÜ BULUNUYOR

Anayasamızın “vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu

Ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir.

Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret gelirleri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor.

Ücretlerimizden kesilen vergiler, gelir vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor.

Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçiler üzerinde ağır bir vergi baskısı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret; Vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşından yılsonuna geçen sürede geriliyor.

Ücretli çalışanların net ücreti; Bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor.

Ortalama aylık brüt ücreti 4 bin 500 TL olan bir işçi, Ocak ayında 3 bin 409 TL net ücret alırken, Haziran ayına net ücreti 191 TL daha azalarak 3 bin 218 TL’ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, yılsonunda 349 TL eksilerek 3 bin 60 TL’ye geriliyor.

BU VERGİ DÜZENİ ADİL DEĞİLDİR

Bu vergi düzeni adil değildir. Hakka ve hukuka uygun değildir.

Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir.

TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi

Emekçilerin beklentilerini karşılamıyor. Vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap getirmiyor.

Bu teklifte, Ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor. Ve çalışanların 2005 yılında yüzde 15-20-25-30-35 olan gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranı, 2006 yılından bu yana yüzde 15-20-27-35 olarak uygulanıyor.

Yetmiyor, 2005 yılında gelir vergisi tarifesi brüt asgari ücretin 13,5 katı iken,

Günümüzde 7 kat olarak hesaplanıyor.

Çalışanlar her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor.

Bu taleplere rağmen gelir vergisi tarifesi ücretliler lehine iyileştirilmiyor.

Bu uygulama sosyal adaletle bağdaşmıyor.

Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır. Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik “vergi adaleti” sağlanması olmalıdır.

Bu yönde atılan adımlar Konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri,

İşverenler ile aynı oranda vergilendirmek haksızlıktır, adaletsizliktir.

REFORM, ADALETSİZ YAPININ DEĞİŞTİRİLMESİYLE MÜMKÜN OLACAKTIR

Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir “reform” ancak ücretliler aleyhine varolan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır.

TÜRK-İŞ olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi tekrarlamak isteriz.

“En az geçim indirimi” uygulamasıyla da, belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalıdır.

Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması Ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir.

O nedenle Gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir.

Talebimiz ve beklentimiz, vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılmasıdır.

Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler,

Topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır.

İdeal bir vergi sistemi sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır.

Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur.

TÜRK-İŞ olarak, bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz.”

Basın açıklamasının ardından TÜRK-İŞ tarafından düzenlenen imza kampanyası başlatıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER