SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

BACIOĞLU: MEMURUN BÜTÇESİ DEĞİLDİR

BACIOĞLU: MEMURUN BÜTÇESİ DEĞİLDİR
Bu haber 12 Kasım 2019 - 14:26 'de eklendi ve 86 views kez görüntülendi.

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak il başkanlığı 2020 bütçesinin memurun bütçesi olmadığını belirerek, PTT binası önünde basın açıklamasının ardından taleplerini içeren dilekçeleri Cumhurbaşkanı ve siyasi partilerin genel merkezlerine gönderdiler.

Basın açıklamasında konuşan Türkiye Kamu-Sen il Başkanı Kadir Bacıoğlu, “Maaşlar iktidarın pembe hayallerine göre, vergiler ve zamlar acı gerçeklere göre belirlenmemelidir” diyerek şunları söyledi.

“MAAŞLAR İKTİDARIN PEMBE HAYALLERİNE GÖRE, VERGİLER VE ZAMLAR ACI GERÇEKLERE GÖRE BELİRLENMEMELİDİR”

“Hepimizin bildiği gibi bütçe, Devletin gelirlerinin ve bu gelirlerin nerelere dağıtılacağının belgesidir.

2002 yılından itibaren vatandaşlarımızdan toplanan vergiler 10,4 artarken memur maaşları ancak 7,5 kat artmıştır. Yani maaşlardan yapılan kesintiler maaş zammını aşmıştır. Milli gelir büyüyor diyoruz. Milli gelirdeki artıştan dar gelirli ve ücretliler hak ettiği payı alamamaktadır. Memurun emeklinin pastaya eklediğin pay büyümüş ama pastadan aldığı pay küçülmüştür. Maaşların döviz, altın ve diğer yatırım araçları karşısındaki hali ortadadır. Bütün yatırım araçları karşısında alım gücü düşmektedir.

Son bir yıl içinde gıda fiyatlarındaki resmi ortalama enflasyon yüzde 25,25 olmuştur. Doğalgaza yüzde 28, elektriğe, kılık kıyafeti yüzde 18,okul masrafları yüzde 13, kira yüzde 12,gazeteye yüzde 28, ekmeğe bile yüzde 15 gelmiştir.

TUİK’in son 12 aylık enflasyonu yüzde 8.5 olduğunu iddia ede dursun, Maliye Bakanlığı bile TUİK’’in enflasyonun rakamlarına itibar etmiyor olacak ki, yeniden değerleme oranlarının yüzde 22,58 artacağını söylemektedir.

Maaşlar iktidarın pembe hayallerine göre, vergiler ve zamlar acı gerçeklere göre belirlenmemelidir.

Evlere şenlik bir toplu sözleşme dönemi yaşadık. Tek bir konu dahi tartışılıp karara bağlanmadı. Memurlar adına tek bir kazanıma dahi imza atılmadı. Bu hangi vicdana sığar?

İki yıl, aileleriyle bir araya gelmeyi bekleyen milyonların, kadro bekleyen yüz binlerce sözleşmelinin, bayramda ikramiye hayalini kuranların, mülakata takılmadan adil bir yükselme sistemi içinde terfi etmeyi umut edenlerin, vergi dilimine girdiği için kuş kadar maaş zammını da vergi dilimine kurban edilen çalışanların, hak ettiğini almayı umut eden yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının dünyalarını karartmak reva mıdır?

Bu bütçeyle vatandaşlarımızdan toplanan vergilerin arttırıldığı, sağlık harcamalarına katılım paylarının ilaç bedellerinin ve tedavi giderlerinin büyük bölümünün vatandaşlarımızın cebinden çıkacağı, memur ve emeklinin yoksulluğa mahkum edileceği yaşamın biraz daha zorlaşacağı bir yıla daha başlayacağız.

Bu durumu Türkiye Kamu-Sen olarak kabul etmek mümkün değildir. Bu bütçeye karşı olduğumuzu, bu bütçede memurun olmadığını, bu bütçenin de memurun bütçesi olmadığını her yerde dile getiriyoruz.

Bir memur paketi hazırlanarak sözleşmeli personele kadro başta olmak üzere bayram ikramiyesi, vergi dilimleri, mülakatın kaldırılması, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler gibi konular acilen çözülmelidir. Biz, bu konuda hazırladığımız mektuplarımızı, ülkemizin her köşesinden sayın Cumhurbaşkanına, Cumhurbaşkanı yardımcısına, siyasi partilerimizin gurup başkan vekillerine ulaştıracak ve bir çözüm önerisi isteyeceğiz. 2020 yılı bütçesi, memur ve emeklinin kurban edildiği bütçe değil, memurun bütçesi olsun diyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER