SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

DEMİRTAŞ: BİZCE HİÇ ŞAŞIRTICI DEĞİL

DEMİRTAŞ: BİZCE HİÇ ŞAŞIRTICI DEĞİL
Bu haber 10 Haziran 2020 - 16:54 'de eklendi ve 165 views kez görüntülendi.

Mimarlar Odası Zonguldak Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Demirtaş, Zonguldak Kız Meslek Lisesi’nin deprem raporunun olumsuz olmasının şaşırtıcı olmadığını söyledi.

“Konunun yine ısıtılıp gündeme getirilmesinden, anlaşılıyor ki; art niyetli birileri el altından, bu eğitim yuvasının yıkılması, yerine hastaneye otopark yapılması için uğraşıyorlar. Kurul Üyelerine her türlü baskıları yapabilir ve yaptırabilirler, kültür varlığı olarak tescilini engelleyebilirler” diyen Demirtaş, yaptığı açıklamada şunları ifade etti.

“KIZ MESLEK LİSESİNİN DEPREM RAPORUNUN OLUMSUZ OLMASI BİZCE HİÇ ŞAŞIRTICI DEĞİL”

“Gerçeğini göremedik ama, yerel gazetelerin internet sayfalarında; “Kız Meslek Lisesini yıkmanın yolu bulundu” başlıklı, deprem raporunun olumsuzluğu hakkında yazılanları hep birlikte okuduk.

Otoparkı unutulan Şehir Hastanesine otopark yapmak için yıkılması gerekir söylemleriyle 6-7 ay önce gündeme getirilen ve birileri tarafından istenip takip edilen Kız Meslek Lisesinin deprem raporunun olumsuz olması bizce hiç şaşırtıcı değil.

Zira 1960 yılı imkan ve teknolojisiyle, o günün deprem yönetmeliğinin kabullerine göre yapılmış bina, bu günün bilimsel değer ölçüleri ve teknolojisi gereği, verilen rapor elbette yapının depreme dayanıksız olduğu şeklinde çıkacaktı. Zaten çıkmaması şaşırtıcı olurdu.

Yönetmeliklere göre 2000 yılından önce yapılmış tescilli yapılanların hiç biri bu günkü verilere göre depreme dayanıklı raporu alamaz. Atalarımızın emaneti tarihi mirasımız binaların hiç biri deprem yönetmeliğine, deprem şiddet değerlerine göre güçlendirilmedikçe depreme dayanıklı raporu alamaz?

Ancak bu rapor, binanın kültür varlığı olarak tescili çalışmalarını ve kararı kesinlikle etkilemez.

Çünkü, Bir yapının kültür varlığı olarak tescili ayrıdır, depreme dayanıklı olup olmaması ise ayrıdır.

Asıl olan yapının; kültür varlığı olarak tescili için gereken bilgi ve belgeleri taşımasıdır.

Yapılar, depreme dayanıklı değilse, güçlendirilir. Ki, bu okul güçlendirilmeye çok müsait.

Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun değerli bilim insanları; Cumhuriyetin 37. yılında,

özellikle sadece kız enstitüsü ihtiyaçları düşünülerek planlanıp, o şekilde inşa edilen, o dönem ülkemizde sadece bu amaçla inşa edilen 2. veya 3. Kız Enstitüsü binası olan, Zonguldak’ta yaşayanların derin hatıralarını taşıyan, özgün mimarisi olan bu tarihi eğitim yuvasını; deprem raporuna bakarak değil, kültür varlığı olarak değerlendireceklerdir.

“ART NİYETLİ BİRİLERİ EL ALTINDAN, BU EĞİTİM YUVASININ YIKILMASI, YERİNE HASTANEYE OTOPARK YAPILMASI İÇİN UĞRAŞIYORLAR”

Konunun yine ısıtılıp gündeme getirilmesinden, anlaşılıyor ki; art niyetli birileri el altından, bu eğitim yuvasının yıkılması, yerine hastaneye otopark yapılması için uğraşıyorlar. Kurul Üyelerine her türlü baskıları yapabilir ve yaptırabilirler, kültür varlığı olarak tescilini engelleyebilirler.

Kurul Üyelerinin özgürce karar vermelerinin sağlanabilmesi, ancak ve ancak; Kız Meslek Lisesinin yıkılmasına karşı olan Zonguldaklıların, uyanık olmalarıyla, özellikle de başta kadınlarımızın örgütlenip itiraz seslerini yükseltmeleriyle, siyasi partileri, belediyeleri, basınımızı, eğitim sendikalarını, meslek odalarını, sivil toplum örgütlerini bilgilendirerek destek istemeleriyle mümkün olabilir.

Kamuoyunun, özellikle kadınlarımızın sesi ve desteği olmazsa; kurul üyeleri, siyasi baskılara dayanamayabilir ve kararları olumsuz yönde olabilir endişesindeyiz.

Zonguldaklılardan itiraz sesi yükselmezse sonuç; yıkılmasına karşı çıktıkları 60 yıllık kültür ve eğitim yuvası Kız Enstitüsü binasının yıkılmasını, yerine otopark yapılmasını seyretmeleri olacaktır.

Otoparkı olmayan hastaneye onay verenlerin, yapan müteahhitlerin, otopark için şu anda dahi mevcut boş olan alanları otopark alanı olarak belirleyen imar planı tadilatı yapmayanların, otopark için 60 yıllık eğitim yuvasını yıkmak isteyenlerin mi, kültürümüzün parçası eğitim yuvasını yaşatmak isteyenlerin mi sözü dinlenecek izleyeceğiz.

Kız çocuklarının eğitimine gönül veren tüm kadın kuruluşlarını öncülük yapmaya çağırıyor, saygılarımızı sunuyoruz. Kentin sakini değil, sahibi olalım” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER