SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

TUNÇTÜRK: ÇALIŞANLARA VERİLEN EK ZAM ŞİMDİDEN ERİDİ

TUNÇTÜRK: ÇALIŞANLARA VERİLEN EK ZAM ŞİMDİDEN ERİDİ
Bu haber 16 Temmuz 2020 - 17:56 'de eklendi ve 85 views kez görüntülendi.

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Köksal Tunçtürk, Türkiye Kamu-Sen’in Haziran dönemi asgari geçim endeksi araştırmasında, memurun ortalama maaşının %66,66’sını yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldığını belirtti.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Haziran 2020 maaşından geriye yalnızca 1.411,79 TL kaldığını ifade eden Tunçtürk, kamu çalışanlarına verilen Temmuz zammının şimdiden eridiğini ifade etti.

Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Köksal Tunçtürk konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“DÖRT KİŞİLİK BİR AİLENİN ASGARİ GEÇİM HADDİNİN BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE %2,00 ORANINDA ARTTI”

 “Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2020 Haziran ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Haziran 2020 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.668,94 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 7.542,93 Lira olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %2,00 oranında arttığını gösterdi. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %2,04 oranında artmış ve 2.843,22 Lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2020 yılı Haziran ayında 2.822,98 Lira olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Haziran 2020 verilerine göre günlük 58,667 Lira olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.760,01 Lira oldu. Haziran 2020 itibari ile ortalama 4.234,52 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,56’sını oluşturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.062,97 Lira olarak belirlenen kira gideri ise Haziran 2020 ortalama maaşının %25,10’una denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %66,66’sını yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %33,34’ü kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Haziran 2020 maaşından geriye yalnızca 1.411,79 TL kalmıştır.

Bütün bunlar göz önüne alındığında memurun Temmuz zammı eridi. Vergi dilimine de giren memur Ocak ayındaki maaşının aynısını bile alamayacaktır. Bütün bunlar toplu sözleşme masasında edinilmesi ve planlanması gereken durumlardır. Toplu sözleşme masalarında neler olduğu da herkes tarafından artık bilinmektedir. Bu durum kabul edilebilir değildir” dedi.  

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER