SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

‘RÜZGAR EKEN FIRTINA BİÇER’

‘RÜZGAR EKEN FIRTINA BİÇER’
Bu haber 27 Ekim 2020 - 15:35 'de eklendi ve 111 views kez görüntülendi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), geçtiğimiz hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifinin esnek, güvencesiz ve kuralsız çalışma riskini ortaya çıkaracak maddelerine karşı,  81 ilde TÜRK-İŞ bölge ve il temsilciliklerinde basın açıklaması yaptı.

Zonguldak’ta Madenci Anıtı’nda düzenlenen TÜRK-İŞ’in basın açıklamasını Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız yaptı.

Basın açıklamasına TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri katıldı.

GMİS Genel Mali Sekreteri Volkan Yıldız şunları söyledi:

“BÖYLE BİR DÜZENLEMEYE KARŞI ÇIKMAZSAK HEM KENDİMİZE HEM DE ÇOCUKLARIMIZA ÇOK BÜYÜK KÖTÜLÜK YAPMIŞ OLURUZ”

“Geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi.

“İstihdam paketi” adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere “istihdam kolaylığı sağlayacağı” iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üstü olmasına neden olacaktır.

Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz.

İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor.

İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik, muafiyet, af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır.

Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir.

Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır: Yapamayacaksınız yaptırmayacağız! Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır.

Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır.

BUGÜN RÜZGAR EKEN, YARIN FIRTINA BİÇER

Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, İstihdamı artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkûm edilemez!

İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz! Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz!

İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilmez!

TBMM’deki söz konusu düzenleme “işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme düzenlemesidir!

Bugün rüzgâr eken yarın fırtına biçecektir!

İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir: Mücadele mücadele mücadele! Yaşasın Türk-İş! Yaşasın Ekmek Barış Özgürlük Mücadelemiz!”.

Basın açıklaması sırasında “Kıdeme uzanan eller kırılsın” sloganı atıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER