SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

EKONOMİYE KATI SAĞLAYACAK

EKONOMİYE KATI SAĞLAYACAK
Bu haber 17 Kasım 2020 - 17:03 'de eklendi ve 96 views kez görüntülendi.

Zonguldak’tan Rusya’ya 10 milyon dolarlık başlangıcı olan Ro-Ro seferi törenle hizmete başladı.

Zonguldak limanından Rusya’ya Ro-Ro taşımacılığı yapacak olan Çakır Denizcilik firmasına ait gemi törenle hizmete başladı.

Çakır Denizcilik Ticaret Limited Şirketi ile Krugozor Lines Şirketi’nin Rusya’daki bağlantıların ardından Türkiye’den Rusya’ya başlangıçta aylık 10 milyon dolarlık döviz getirisi olan Ro-Ro seferi başlatıldı. Mersin ve bölgesindeki anlaşmaların yapılmasıyla birlikte gemi, Rusya’ya ilk seferinde narenciye taşıyacak. Zonguldak Limanı’ndan geniş kapsamlı olarak başlatılan Ro-Ro seferinin haftada iki gün olarak sürdürülmesi planlandı.

Başlangıç sürecinde 10 milyon dolar ihracat getirisi olması planlanan seferlerde gemi sayılarının da arttırılması bekleniyor.

Zonguldak Gümrüğü liman sahasında gerçekleştirilen törene; Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, AK Parti Milletvekili Hamdi Uçar, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, AK Parti il Başkanı Zeki Tosun, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı,  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, Gümrük Müdürü Tuğrul Doğan, Liman Başkanı Ali Görkem, TTK Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, Liman işletme Müdürü Kayacan Ergüllü, Liman işletme Baş Mühendisi Ergün Özer, Çakır Denizcilik Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çakır, Krugozor Lines Şirketi’nin Genel Müdürü Elbrus Hüseynov katıldı.

Seferlerin kazasız bir şekilde gerçekleşmesi için adaklık kurbanın kesilmesi ve duaların yapılmasın ardından kurdele kesilerek, “hayırlı olsun” temennisinde bulunuldu.

VALİ TUTULMAZ: ÜLKEMİZİN EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR

Törende konuşan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, emeği geçen herkese teşekkür ederek şöyle dedi.

“Ülkemiz adına güzel bir faaliyetin başlangıcında hep beraberiz. Bugün ilimizden bir başka Ro-Ro seferini daha başlatıyoruz. Daha önce Ukrayna’ya ilimizden üç kez sefer yapılıyordu. Şimdi Mustafa Çakır kardeşimizin şirketiyle de Rusya’ya bir sefer başlatılıyor. Haftada iki sefer ile ülkemizin ürettiği malların Rusya’ya ulaşımı sağlanmış olacak. Son yıllarda yapılan çalışmalarla ülkemiz üreten, ürettiğini satan bir ülke konumuna gelmiştir. Emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Burada ilimiz adına bu çok önemli. İlimiz Filyos Limanı ile inşallah önümüzde çok daha ülkemizin ekonomisine katkı sağlayacaktır. Şu anda da Ereğli Limanı, Eren Limanı ve Zonguldak Limanı’yla da ülkemize katkı sağlamaya devam ediyor. Ülkemizin zenginliği açısından bunlar önemli. Deniz yolunun kullanılması önemli. Bunu il olarak yapıyor olmaktan da duyduğum mutluluğu ifade ediyorum. İnşallah bu başlangıç başka başlangıçların da devamı olur diyorum, hayırlı olsun” dedi.

AK Parti il Başkanı Zeki Tosun da yaptığı konuşmada, “hayırlı olsun” temennisinde bulundu.

ALAN: İLİMİZ EKONOMİSİNE SAĞLAYACAKLARI KATKILAR NEDENİYLE DE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ise yaptığı konuşmada, “Zonguldak ve Rusya arasında RORO seferlerine başlayacak olan taşımacılık firmasına hayırlı olsun diyor, hem ülkemiz hem de ilimiz ekonomisine sağlayacakları katkılar nedeniyle de teşekkür ediyorum.”

UÇAR: İLİMİZ EKONOMİSİNE SAĞLAYACAKLARI KATKILAR NEDENİYLE DE TEŞEKKÜR EDİYORUM

AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar yaptığı konuşmada, “Zonguldak ve Rusya, Kafkas limanları arasında RO-RO seferlerine başlayacak olan taşımacılık firmasına hayırlı olsun diyor, hem ülkemiz hem de ilimiz ekonomisine sağlayacakları katkılar nedeniyle de teşekkür ediyorum.”

ÇAKIR: DAHA ÇOK İHRACAT, DAHA ÇOK DÖVİZ DEMEKTİR

Çakır Denizcilik Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çakır da limanların da tarih boyunca turizm ve ekonomik açıdan merkezi konumda olduğunu belirterek, Zonguldak Limanı’ndan Rusya’ya başlatılan seferler hakkında şunları söyledi.

“Dünya ekonomik küresel piyasalar Covid-19 salgını sebebiyle İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk defa bu kadar dar boğaza girdi. O yüzden bu tür ihracat, ithalat, sanayi, işlemler ticaretler bu aralar daha çok önemini arttırdı. Tarih boyunca bilindiği üzere limanlar o ülkenin hem turizm, hem ekonomiksel açıdan merkezi durumundadır. Çünkü o liman o ülkenin dışarıya açılan kültürel, ekonomik ve sosyal kapısıdır. Biz bu değer yargılarımızın farkındayız. Üç tarafımız denizlerle çevrili. Bunları değerlendiriyoruz. Hacim olarak yüksek, maliyet olarak düşük deniz yolu ticaretin ülke ekonomisine katkısı çok büyük. Rusya-Zonguldak, Rusya-Türkiye arasında Kavkas Limanı arasında bir hat kurduk. Bu ülkemize büyük katkı sağlayacaktır. Döviz getirisi olacaktır. Şu an tek gemiyle başladık. Haftada iki seferle ayda tahminimiz sadece döviz getirisi 10 milyon civarında. İnşallah biz bu gemi seferlerimizi ikiye, dörde çıkartma aşamasındayız. Mersin Çukurova tarafında anlaşmalarımız sağlandı. Rusya’da bağlantılarımız oldu. Şu an gemimiz kalkacak. Yüklerimiz, tırlarımız hazır. Buradan mülki idare amirimiz Valimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, Liman Başkanımız, idari kuruluşlar, müdürlerime, siyasi kuruluş, sivil toplum kuruluş olsun hepsine teşekkür ediyorum. Normalde Rusya’ya gidecek olan bölgeye Türkiye’den herhangi bir ihracat tırı normal şartlarda 8-10 günde gidiyor. Biz kurduğumuz Ro-Ro hattıyla bunu 1-2 güne indirdik. Bu daha çok ihracat, daha çok döviz demektir” diye konuştu.

Krugozor Lines Şirketi’nin Genel Müdürü Elbrus Hüseynov da “Zonguldak’tan Türkiye’nin ürünlerini taşınmasını Mustafa Çakır ile tanıştıktan sonra Zonguldak şehrini, limanı bize buradan ticaretin Rusya’ya yapılması konusunda ve bu işte Mustafa bey ile tanıştık. Teşekkürlerimi bildiriyorum” dedi.

Gemi, narenciye yüklerinin tamamlanmasının ardından Rusya’nın Kavkas Limanı’na hareket etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER