SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

ZTSO’DAN SANAYİ SİCİL BELGELERİ HATIRLATMASI

ZTSO’DAN SANAYİ SİCİL BELGELERİ HATIRLATMASI
Bu haber 14 Ocak 2021 - 16:29 'de eklendi ve 104 views kez görüntülendi.

Sanayi Sicil Belgelerinin Vize Ettirilmesi ile ilgili açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 1. maddesinde; “Bir maddenin vasıf, şekil, hassa veya terkibini makine, cihaz, tezgâh, alet veya diğer vasıta ve kuvvetlerin yardımı ile veya sadece el emeği ile kısmen veya tamamen değiştirmek veya bu maddeleri işlemek suretiyle devamlı ve seri halinde imal veya istihsal eden yerlerle madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler sanayi işletmesi; buralarda yapılan işler sanayi işleri ve buraları işletenler sanayici sayılır.

Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle elektrik veya sair enerji istihsal eden santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri ile bilişim teknolojisi ve yazılım üreten işletmeler de bu madde şümulüne girer.” hükmü bulunmaktadır.

Bu tanıma uygun sanayi işletmelerinin, Sanayi Sicil Bilgi Sistemi (sanayisicil.sanayi.gov.tr) üzerinden başvurarak Sanayi Sicil Belgesi almaları gerekmektedir.

Sanayi Sicil Belgesi bulunan sanayi işletmeleri; Elektrik Kullanımlarından %2 Oranında TRT Payının Hesaplanmaması, İhraç Kaydıyla Mal Teslimlerinde KDV Tecil-Terkin Uygulamasından Yararlanma, Kamu İhale Kanununda Yer Alan Yerli İsteklilerin Belirlenmesinde Avantaj Sağlama, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Sağladığı Desteklerden Faydalanma, Elektrik Faturalarını Sanayi Abonesi Tarifesinden Ödeme (elektrik tarifesinde sanayi abonesi olarak %20′ ye varan indirim) gibi birçok avantajdan yararlanmaktadır.

Sanayi işletmelerinin söz konusu belgenin sağladığı avantajlardan yararlanabilmesi için, Sanayi Sicil Belgelerini veriliş tarihinden itibaren iki yılda bir vize ettirmesi zorunludur. Sanayi Sicil Belgelerini vize ettirmeyen işletmelerin, satış tarifelerinin, vize süresinin sona erdiği tarihten itibaren indirimli olan sanayi abonesi kapsamından çıkıp şantiye-ticarethane olarak değiştirileceği bilinmelidir.

Ayrıca, sanayi işletmelerinin elektrik indiriminden yararlandırılmasında aksaklık yaşanmaması için, vizesi yapılan belge ile buna ait Zonguldak Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce verilen yazının bir örneğini Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.(BEDAŞ) Zonguldak İl Müdürlüğü’ne ibraz etmeleri gerekmektedir. Sanayi Sicil Belgeli işletmelerimize hatırlatırız” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER