SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

ÖREN: ZONGULDAK’IN KENTLEŞMEDEKİ MAKUS TALİHİNİ MAALESEF EĞİTİM YAPILARI DA YAŞAMAKTADIR

ÖREN: ZONGULDAK’IN KENTLEŞMEDEKİ MAKUS TALİHİNİ MAALESEF EĞİTİM YAPILARI DA YAŞAMAKTADIR
Bu haber 17 Ocak 2019 - 17:19 'de eklendi ve 339 views kez görüntülendi.

Türk Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Ören, yarın sona erecek yeni eğitim-öğretim yılının yarıyıl tatili nedeniyle basın açıklaması yaparak, sömestr tatilinin tüm eğitim çalışanlarına, sevgili öğrencilerimiz ve değerli velilerine sağlık huzur ve mutluluk getirmesini temenni etti.

Şahin Ören yaptığı açıklamada, eğitim çalışanlarının artan enflasyon karşısında iyice fakirleştiğini belirterek, eğitimdeki sorunları şu şekilde belirtti.

“Birinci dönem geneli itibariyle eğitim çalışanlarının ekonomik yönden oldukça fakirleşmiştir. Yüzde 39 enflasyonun olduğu ülkemizde nasıl bir hesap yapılıp da bu rakamın 6,7 enflasyon farkına dönüştürüldüğü anlaşılmış değildir. İktidar sahipleri yine kaşıkla verip kepçeyle almışlardır. Bu hükümetin her bir eğitim çalışanına enflasyon farkından dolayı 1000’er lira borcu vardır. Öte yandan eğitim-öğretim anlamında yeni bakan ile umutlarımız artmış, ALO 147 kaldırılmış, eğitim 2023 vizyonu açıklanmış fakat kaleme alınan bu beklentiler sözden öteye geçememiştir. Özellikle öğretmenlik meslek kanunu bunlardan en önemli olanıdır. Genel sıkıntılarımızı şu şekilde sıralayabiliriz.

1-Sözleşmell öğretmenlik mutlaka kaldırılmalıdır.

2-Mülakatlar kesinlikle kaldırılmalıdır.

3-Sadakata değil Liyakata dayalı yönetici ataması yapılmalıdır.

4-117.000 Öğretmen açığı olan ülkemizde ivedilikle en az 50,000 öğretmen alınarak ücretli öğretmenlik ortadan kaldırılmalıdır.

5-Bütün kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde 3600 ek gösterge tüm çalışanlara verilmelidir. 6-En az 5000 maarif müfettişi alınarak illere verilmeli ve eğitim de ki teftiş kargaşası ortadan kaldırılmalıdır.

7-Ek ders ücretlerine en az yüzde yüz zam yapılmalıdır.

8-Vergi dilimleri yüzde 15’de sabitlenmelidir

9-öğretmen meslek kanunu paydaşların görüşleri alınarak özel bir statüye kavuşturulmalıdır.

10-Yardımcı hizmetler personeli bir defaya mahsus olmak üzere genel idari hizmetler statüsüne geçirilmelidir. Zonguldak özelinde ise bu dönem iki Milli Eğitim Müdürü nün değiştiği ve maalesef liyakati düşük iletişimi öğretmeye yukarıdan bakmak olarak algılayan stajyer, il Milli Eğitim Müdür vekilinin damga vurduğunu söylemek abartı olmaz herhalde.

Eğitimde son sıralarda yer alan Zonguldak daha iyisini hak etmektedir. Her dönem üç milletvekili çıkaran iktidar partisi milletvekilleri bu şehre iyi bir eğitim sunmak zorundadırlar. Ayrıca il Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları sürekli yerleri değiştirilerek ve azarlanarak mobinge maruz kalmaktadır. Stajyer vekil il müdürü bu anlayışından derhal vazgeçmek zorundadır.

Zonguldak ilçelerinde ki okulların fiziki yapıları temizlik ve hijyenik açısından sürekli olarak iyileşmektedir. Aynı gelişmeyi il merkezi açısından söylemek mümkün değildir. Zonguldak’ın kentleşmedeki makûs talihini maalesef eğitim yapıları da yaşamaktadır. Bir an önce bir plan dahilinde tüm eskimiş eğitim yapıları yıkılmalı. İçlerinde spor ve kültürel amaçlı salonların da bulunduğu yeni eğitim yapıları ilimize kazandırılmalıdır. Ayrıca eğitimdeki başarısızlığın sebepleri araştırılarak beş ve on yıllık planlar dahilinde çözüme yönelik çalışmalara bir an evvel başlanılmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle sömestre tatilinin tüm eğitim çalışanlarına, sevgili öğrencilerimiz ve değerli velilerine sağlık huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederim” dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER