SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

DEMİRTAŞ: KÖPRÜ ZONGULDAK İÇİN YÜK DEĞİL!

DEMİRTAŞ: KÖPRÜ ZONGULDAK İÇİN YÜK DEĞİL!
Bu haber 27 Eylül 2022 - 17:07 'de eklendi ve 136 views kez görüntülendi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Zonguldak temsilcilisi Turhan Demirtaş, Fevkani köprüsünün korunmasından yana olduklarını belirterek, konuyu yargıya taşıdıklarını söyledi.

Köprünün yıkımının kent içi araç trafiğine çözüm olmayacağını hatırlatan Demirtaş, “Yıkıcılara; sizlerin görevi, dedelerinin sizlere, torunlarının emaneti olarak bıraktığı Fevkani Köprüyü yıkıp, emanete hıyanet etmek olmamalı diyoruz.” şeklinde hatırlatmada bulunan mimarlar Odası İl Temsilcisi Turhan Demirtaş, yaptığı açıklamada şunları ifade etti.

“FEVKANİ KÖPRÜYÜ YIKIP, EMANETE HIYANET ETMEK OLMAMALI”

“Mimarlar Odası Temsilciliğimize, Fevkani Köprünün yıkılması ve yerine kurgulanan trafik çözümü projesiyle ilgili görüşlerimizi soruluyor. Biz yargıda, köprünün korunmasından yana tarafız zaten.

Tarihsel gerçek; Zonguldak, taşkömürüyle, kömüre dayalı endüstrisiyle var olan, Cumhuriyetimizin ilan ettiği İlk Vilayet ve Ülkemizin İlk Endüstri Kentidir. Çeşitli oyunlarla yok edilmeye çalışılan Fevkani Köprü ise; Zonguldak’ın endüstri kimliğidir, kültürüdür, belleğidir. Zonguldaklıların etkinliklerini, kutlamalarını yaptığı günlerdeki toplanma alanı, buluşmalarının açık ve net adresidir.

Ülkemizde başka hiç bir örneği olmayan, devrinin çelik yapı harikası beş kollu Fevkani Köprünün yok edilmek istenmesini, kente, kentin tarihine, kentin kimliğine ihanet olarak değerlendiriyoruz.

Kimliği, tarihi, kültürü yok edilen kentlerin, bırakın gelişmesini, ayakta kalmışlığının örneği yok.

İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif, böyle değerli yapıları yıkıp yok edeceklere sesleniyor;

Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir?

Emin ol onu en çolpa herifler de becerir.

Sade sen gösteriver ‘işte budur kubbe’ diye,

İki ırgatla iner şimdi Süleymaniye…

Ama gel kaldıralım dendi mi, heyhât, o zaman,

Bir Süleyman daha lazım yeniden bir de Sinan…

Yıkıcılara; sizlerin görevi, dedelerinin sizlere, torunlarının emaneti olarak bıraktığı Fevkani Köprüyü yıkıp, emanete hıyanet etmek olmamalı diyoruz.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Zonguldak Temsilciliği olarak, bu görüşlerimizle, köprünün yıkımını önlemek için, bakımının yapılarak korunması, nesillere aktarılması için yargıya başvurduk.

Yıkımdan sonrası için hazırlanmış trafik çözümüyle ilgili projeyi de gördük.

Yapılması gereken, en azı birkaç aylık, günün saatlerine göre yollarda ve kavşaklarda oluşan araç sayıları tespitleri açıklanmadığından, ancak kişisel gözlemlerimiz üzerinden kabaca inceleyebildik.

Köprüyü yok etmeyi kafasına koyanların çeşitli baskı ve zorlamasıyla çok aceleyle hazırlatıldığı anlaşılan bu projede gördüğümüz eksiklikleri, kavşaklarda oluşacak olumsuzlukları burada yazarak izah etmemiz, gösterebilmemiz mümkün olamıyor.

“KÖPRÜYÜ YIKMAK TRAFİĞİ ÇÖZMÜYOR”

Projeyi hazırlayanlar, proje gibi, yapmaları gereken tespitlerini de yayınlarlarsa daha sağlıklı değerlendirmelerimizi, yapılacak genişletilmiş bir toplantıda görsel olarak da anlatabiliriz.

Kabaca yaptığımız değerlendirmelerde gördük ki; köprüyü yıkmak trafiği çözmüyor.

Net olarak ortaya çıktı ki; Zonguldak’ın trafik çözümünde öncelikli işi, otopark sorununu çözmek ve kent içinden transit geçecek araç sayılarını azaltacak çevre yolunu yaptırmak, olmalı.

Bunlar yapıldığında görülecek ki; Fevkani Köprü Zonguldak için yük değil, bulunamaz bir kazançtır.

Yıkıcılar şunu bir görebilseler; Köprünün altının boşaltıldığını, bakımının yapılıp ışıklandırıldığını, Zonguldaklıların yıllardır ihtiyacı olan sanat galerilerinin, sergi salonlarının olduğu, el sanatlarının sergilendiği, kitap fuarlarının kurulduğu ve diğer ihtiyaçlarının karşılandığı yerlerin düzenlendiğini, ışıl, ışıl parıldayan devrinin endüstri harikası çelik yapının nesillere aktarılacak bir miras olduğunu görebilseler, Köprüyü korumanın Zonguldak’ın geleceği açısından ne kadar önemli olduğunu, yok etmek için çalışmalarının çok büyük hata olduğunu, hatta ihanet olduğunu anlayacaklar.

Bunları her ortamda, her platformda açık açık söylüyor, anlatıyoruz.

Ama anlıyoruz ki, geleceği göremeyenlere, geleceğin önünü tıkayanlara ne söylesek, ne anlatsak boş.

Bizler, Zonguldak’ın Mimarları olarak, geleceğimizin aydınlatılmasına yönelik mücadelelerimize, doğru bildiklerimizi halkımızla paylaşmaya her zaman olduğu gibi azimle devam edeceğiz Zonguldaklılara, ‘Kentinin sakini değil, sahibi ol’ diyoruz.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER