SON DAKİKA

ZONGULDAK HABER HÜRDÜŞÜN GAZETESİ LOKMAN GÜL

BAĞCI: MEMUR VE EMEKLİLERİMİZ UNUTULMAMALI

BAĞCI: MEMUR VE EMEKLİLERİMİZ UNUTULMAMALI
Bu haber 08 Aralık 2022 - 17:31 'de eklendi ve 60 views kez görüntülendi.

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Türk Tarım Orman Sen Şube Başkanı Mithat Bülent Bağcı  

Türkiye Kamu-Sen’in Kasım ayı asgari geçim sonuçlarımız açıklandı. Bütçe görüşmelerinde memur ve emeklilerin unutulmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye Kamu Sen Zonguldak İl Temsilcisi ve Türk Tarım Orman Sen Şube Başkanı Mithat Bülent Bağcı yaptığı açıklamada şunları ifade etti.

 “Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2022 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine dayanılarak Kasım 2022 fiyatlarına göre yapılan araştırmada dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 18.594,54 lira olarak hesaplandı. Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı ise 8.554,74 TL olarak belirlendi.

Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının bir önceki aya göre 525,64 TL, %2,91 oranında arttığını gösterdi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 165,15 TL, %2,48 oranında yükseldi ve 6.831,06 lira olarak hesaplandı.

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Kasım ayında 6.728,91 lira olarak tahmin edildi.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Kasım 2022 verilerine göre günlük 161,406 lira olduğu belirlendi.

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 4.842,18 lira oldu. Kasım 2022 itibari ile ortalama 9.671,19 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %50,07’sini oluşturdu. Kira gideri ise Kasım 2022 ortalama maaşının %19,51’ine denk geldi.

Buna göre bir memur, ortalama maaşının %69,51’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %30,42’si kaldı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Kasım 2022 maaşından geriye yalnızca 2.941,98 TL kaldı.

BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE MEMUR VE EMEKLİLERİMİZ UNUTULMAMALI

AR-GE Merkezimizin asgari geçime ilişkin her ay düzenli olarak yapmış olduğu çalışma son derece önemli sonuçları içermektedir.

Geride bıraktığımız Kasım ayı rakamlarına bakıldığında bir kez daha görüyoruz ki, ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılar ve enflasyonun yarattığı olumsuzluklar vatandaşlarımızı zorlamaya devam etmektedir.

Kamu çalışanlarına altı aylık dönemler halinde verilen enflasyon farkı maaşlarda yaşanan erimenin telafisi noktasında yeterli olmamaktadır.  Hali hazırda gerçekleşen enflasyon memur maaşlarına yapılan zammı aşmış durumdadır. Dolayısıyla, maaşlar erimiştir. Bu erime mutfak masrafları dikkate alındığında enflasyonun da üzerindedir.

Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde aylık harcama kalemlerine ısınma, yakıt gibi yeni eklenecek olan giderlerle kamu görevlilerimiz ve emeklilerimizin geçim sıkıntıları biraz daha artacaktır.

Bu noktada, Türkiye Kamu-Sen olarak uzun süredir dile getirdiğimiz ek zam, refah payı ve enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması konularında bir an önce adım atılması çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.

2023 yılı bütçesinin TBMM’de görüşüldüğü şu günlerde memurlarımızın mağduriyetlerini giderecek bir adım milyonlarca vatandaşımızı mutlu edecektir.

Bu başlıklarda atılacak adımlar, hayat pahalılığının memurlarımıza ve emeklilerimize olumsuz yansımalarının giderilmesi bakımından önemli bir adım olacaktır.”  

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER